Domácí

Stavba dálnic se prodraží. Metrostav totiž nesmí soutěžit o zakázky

Stavby silnic a dálnic v Česku se zřejmě prodraží a některé se možná i významně zpomalí. Důvodem je to, že Metrostav a jeho dceřiná firma mají tříletý zákaz účastnit se veřejných zakázek. Ředitelství silnic a dálnic teď proto řeší právní analýzy, aby komplikace spojené s dopravními stavbami měly co nejmenší následky.

Metrostav, který byl odsouzen k tříletému zákazu účasti na veřejných zakázkách, aktuálně pracuje na zhruba čtyřech desítkách staveb v hodnotě 14 miliard korun. "V drtivé většině jsou to opravy, rekonstrukce, ale jsou mezi nimi i stavby velmi důležité, velké, jako například dálniční úsek v jižních Čechách na D3, nicméně to jsou stavby, které pokračují dál. Chceme, aby pokračovaly dál," řekl Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Z nově zahájených staveb jde zejména o úsek dálnice D3 mezi Třebonínem a Kaplicemi nebo obchvat Krupé na Rakovnicku. Metrostav také staví úsek D35 Časy–Ostrov, který by měl být dokončen letos, nebo se podílí na stavbě dálnice D49 Hulín–Fryšták.

Související obsah

Problém může nastat například u obchvatu Jaroměře, který by se měl začít v nejbližší době stavět. Jde o úsek silnice první třídy I/33, jehož výstavbu o dva roky zpozdil soudní spor s majiteli jednoho z pozemků.

"Abychom mohli začít, je potřeba podepsat jeden důležitý dodatek a teď jde o to, aby nám právníci řekli ano, můžete ten dodatek podepsat," prohlásil Rýdl.
Tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách se týká i dceřiné firmy Metrostav Infrastructure. Skupina Metrostav přijde za tři roky na státních zakázkách dohromady o zhruba 33 miliard korun obratu.

"Žádné komplikace z titulu toho soudního rozhodnutí neočekáváme. Čekáme běžné komplikace, které můžou souviset například s nedostatkem stavebního materiálu, ale z naší trestněprávní situací by to nemělo mít nic společného," uvedl Vojtěch Kostiha, mluvčí firmy Metrostav.

"Bude to mít patrně vliv na to, že se bude soutěžit za vyšší peníze, stát zaplatí za stavební zakázky víc peněz, protože se to konkurenční pole prostě zmenší," komentoval situaci poslanec Martin Kupka (ODS). Stavby se prý mohou prodražit i o desítky procent.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události