Zajímavosti

Na Svitavsku se konal sraz Moskvičů. Majitelé si je nemohou vynachválit

Na Hradě Svojanov na Svitavsku se v sobotu konal sraz Moskvičů. I když těchto sovětských aut je v republice už jen několik desítek, majitelé si stále nemohou vynachválit nejen jejich spolehlivost, ale i jejich nezničitelnost.

Že se dá z nabouraného Moskviče vylézt bez zkřiveného vlásku, ukazuje dva roky staré video z Prahy. Boční náraz auto sice otočil, ale to bylo prakticky vše. "Moskvič vydržel, byl v dobré kondici, tak mi to zachránilo i život," přiblížil majitel Josef Hořák.

Nejstarším vozem na srazu byl ten z roku 1959. Přijel ze západočeského Lokte. "Moskvič mě vezl z porodnice, tak to zanechalo následky, trvalé," uvedl jeho majitel Miloš Polívka.

Související obsah

Kolik a kdo s autem najel, se dá těžko určit. Po 100 tisících najetých kilometrech jde zase počítadlo od nuly. Moskvič ale může najezdit i půl milionu kilometrů. Takový prošel rukama Jaromíra Švaňka, který je v Česku posledním automechanikem těchto sovětských aut. Tvrdí, že hlavní devizou je jejich spolehlivost. "Je to takové jednoduché auto, lidé si ho dokáží po cestě opravit," má jasno Švaňka.

Hradní kastelán hrdě startoval svůj unikát, vůz jako on mají zřejmě jen další dva lidé v Česku. Do Československa se totiž nikdy nedovážely. "Je to Iž, je to auto vyrobené v továrně v Iževsku. Jde o licencovaný Moskvič," vysvětlil jeho vlastník Miloš Dempír.

Nejstarší služební Moskvič byl v provozu 50 let. A ještě nedávno vozil kosmetiku a láhve od vína o váze půl tuny. "Vešlo se tam i 10 banánových krabic materiálu," usmíval se Jaroslav Jenček. Mínus prý je, že na Moskviče neletí ženy.

Někteří veteráni mají už půlmilionovou hodnotu. Majitelé je však nechtějí prodat. A neprodávají se ani šlapací Moskviče, kterých na srazu taky pár bylo. Vlastníci si je střeží od dětských let. Je až neuvěřitelné, že za jeden originál padaly nabídky v desítkách tisíc korun.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události