Zajímavosti

Dáváte nohy na palubní desku? Nedělejte to, radí odborník

Dáváte nohy na palubní desku? Nedělejte to, radí odborník
Ilustrační obrázek | Zdroj: Getty Images

Při dlouhých cestách autem si spolujezdci rádi vyloží nohy na palubní desku. Velmi tím ale riskují, v případě nehody nebo náhlého brzdění to pro ně může mít fatální následky.

Jednou z nejčastějších chyb, které spolujezdci v autě dělají, je pokládání nohou na palubní desku. "Pokud jde o situaci, kdy má pasažér položené nohy na palubní desce a kdy dojde například k čelnímu nárazu, pak veškerá síla jde přes dolní končetiny na pánev. Může to způsobit vážná, často devastující zranění právě dolních končetin a pánve," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Ochranné prvky v autech jsou nastavené tak, aby ochránily připoutaného pasažéra, který má nohy na podlaze. "Je-li v jiné poloze, ochranné prvky nemohou dobře plnit svoji funkci. Samozřejmostí je pás, pokud není pasažér připoutaný a má ve voze airbag, může dojít k těžkým zraněním, dokonce i smrtelným," dodala.

Podle dopravního experta Romana Budského však spolucestující, který má nohy na palubní desce, může ohrozit i řidiče.

Související obsah

Nebezpečné je i převážení velkých PET láhví v kabině auta ."Je to litr a půl, váží to kilo a půl. V případě kolize se hovoří o takzvané nárazové hmotnosti. A ta je 30krát až 50krát vyšší, než je hmotnost v klidu. Taková PET láhev může snadno vážit i přes 50 kilogramů. Když se dá do pohybu v interiéru a praští vás do hlavy nebo zátylku, tak to může znamenat velmi vážnou škodu na zdraví," řekl pro TN.cz Budský.

Podobné předměty by se podle dopravního experta měly přepravovat například v držácích na pití ve dveřích nebo jiném úložném prostoru. Kvůli tomu nedoporučuje ani používání větráčků, které se umisťují na palubní desku. I ty se totiž při prudkém brzdění mohou dostat do pohybu a ublížit pasažérům.

Podle Budského může řidičům z dlouhodobého hlediska ublížit časté vystrkování levé ruky z okénka. "Kdo takhle jezdí delší dobu, nějaký ten rok, tak jsou u těchto řidičů i trvalé následky v podobě revmatických potíží. Šofér, kterému je 50 a více let a který takto jezdil, má bohužel nevratné následky na levé ruce," přidal. Dalším rizikem, jež se s tím pojí, je řízení auta pouze jednou rukou.

Související obsah

Velmi nebezpečná je jízda bez pásů. To může při prudkém zabrzdění nebo nehodě vést k tragickým následkům. Zároveň za to řidičům hrozí sankce v podobě tří bodů a pokuta ve správním řízení ve výši až dvou a půl tisíce korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události