Domácí

V rozpáleném autě trpěla 3letá holčička. Záchranáři se ostře pustili do rodičů

Pražští policisté museli zachraňovat další dítě, které jeho rodiče ponechali v rozpáleném autě. Jedná se už o druhý případ v tomto týdnu. Aby tříletou dívenku dostali z vozu ven, museli opět rozbít okno. Záchranáři o případu neinformovali tak mírně jako policisté, z jejich vyjádření je patrné, že nezodpovědných rodičů už mají plné zuby.

Jen dva dny poté, co pražská policie informovala o půlročním kojenci zavřeném v rozehřátém autě na Vinohradech (psali jsme o tom ZDE), musela řešit obdobný případ. Tentokrát na parkovišti u nákupního centra v Praze 10, kde rodiče v rozpáleném voze nechali zamčenou tříletou holčičku.

"Dítě tam bylo více než 15 minut, bylo zpocené a nedařilo se s ním domluvit, aby auto samo odemklo. Policisté proto museli opět rozbít okno a z auta ho dostat ven," informovala policie na twitteru.

K případu se vyjádřili na facebooku i pražští záchranáři, kteří ale tak klidní nebyli. "Prostě ne! Přestože to nejen my opakujeme pořád dokola každý rok a zas a znovu, tak jsme tento týden vyjížděli ke dvěma případům dětí, které jejich rodiče nechali zamčené v autě. Také to nechápete?" napsala záchranná služba naštvaně. 

Související obsah

​Zdůraznila, že pokud někdo nechá dítě či zvíře v takovém počasí v autě, závažně jej ohrožuje na životě. "A ne, stažené okénko ničemu nepomůže. Dětem navíc nefunguje dostatečně termoregulace a jejich tělo se s takovými extrémními teplotami vyrovnává mnohem hůř než dospělý a zdravý člověk," zopakovali záchranáři.

Stačí jen chvíle, aby došlo k přehřátí. Při akutním stavu hrozí, že dítě skončí v bezvědomí, dostane křeče a nekontrolovatelné záškuby těla, může mu otéct mozek a může i zemřít.

"Možná jste překvapeni naléhavostí a přímostí našeho sdělení, ale cítíme, že je třeba to říct na rovinu. Takže prosím, ani na pět, ani na dvě, ani na jedinou minutu své děti v autě v takových teplotách nenechávejte. Víme, jaké je nakupovat s rozmrzelým dítětem, které to nebaví. Ale ani zdaleka to nesnese srovnání s celoživotními výčitkami," zakončili záchranáři.

Na začátku července pomáhali strážníci na Brněnsku mamince, které se uzamklo auto i s dítětem uvnitř. I v tomto případě muselo dojít k rozbití okna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události