Ekonomika

Chorvatská vláda rozhodla, kolik teď bude stát benzín a nafta. PŘEHLED

Chorvatská vláda rozhodla, kolik teď bude stát benzín a nafta. PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Chorvatská vláda v pondělí rozhodla o prodloužení opatření, které stanovuje strop na ceny pohonných hmot. Dokonce čerpací stanice musí zlevnit. Řidiči za nové ceny natankují od úterý. Benzín a nafta dosahují rekordů po celé Evropě, zdražování urychlila i únorová ruská invaze na Ukrajinu.

Řidiči budou v Chorvatsku i nadále tankovat levněji. Tamější vláda rozhodla, že ceny benzínu a nafty sníží přinejmenším i na příští dva týdny, informoval portál Dnevnik

Litr benzínu od úterý v přepočtu přijde na 39,21 korun, za naftu pak zaplatíte 42,01 korun. "Nikdo neví, co nás čeká, ale vláda udělá vše pro to, aby to občanům ulehčila," prohlásil chorvatský ministr hospodářství a udržitelného rozvoje Davor Filipović.

Související obsah

Kdyby vláda nezasáhla, benzín by byl o šest korun dražší, nafta dokonce bezmála o sedm korun. Opatření se nevztahuje na čerpací stanice na dálnicích, připomněla stanice RTL.

Nové ceny benzínu v Chorvatsku

Od 26. července Kdyby vláda nezasáhla
Eurosuper 95 39,21 Kč/l (12,03 kn/l) 45,53 Kč/l (13,96 kn/l)
Diesel 42,01 Kč/l (12,89 kn/l) 49,67 Kč/l (15,24 kn/l)
Modrý diesel (dotovaná nafta) 30,17 Kč/l (9,25 kn/l) 33,08 Kč/l (10,15 kn/l)

"Všichni musíme v této situaci vzít část krize na svá bedra. Opakuji, že nevíme, co nás čekáte, ale můžete si být jistí, že vláda udělá pro ochranu životní úrovně občanů úplně všechno," uzavřel Filipović.

Ceny pohonných hmot mohou podle ekonomů dál rapidně stoupat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události