Zahraničí

Pozor! V Polsku se mění dopravní předpisy. Zavádí nové přestupky i trestné činy

Pozor! V Polsku se mění dopravní předpisy. Zavádí nové přestupky i trestné činy
Dálnice v Polsku - ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Stále oblíbenější destinací pro letní dovolenou se stává Polsko, a to nejen mezi českými turisty. Pokud se tam chystáte, měli byste se připravit na některé aktuální legislativní změny v oblasti silničního provozu, abyste se vyhnuli případné pokutě.

Podobně jako jinde v zahraničí, i v Polsku je třeba dávat pozor na některé rozdíly v dopravě. V současnosti tam navíc došlo k určitým legislativním změnám, kterými se řidiči i chodci musí řídit.

O jaké změny v dopravě se tedy jedná? "Řidič, který se blíží k přechodu pro chodce, musí zachovávat zvláštní pozornost a dát přednost chodci, který se již na přechodu nachází. Zároveň musí snížit rychlost vozidla tak, aby neohrozil chodce, který na přechod hodlá vstoupit," uvedla policejní mluvčí Adéla Fialová.

Související obsah

​Mezi další zásadní změny patří také zákaz používání mobilů a podobných zařízení chodcem, který se pohybuje po silnici. Důvod je prostý – mobilní telefon odvádí pozornost a ruší smysly, především ty zrakové.

Na dálnicích a silnicích I. třídy je nově zavedena povinnost dodržovat bezpečné rozestupy. Taková vzdálenost se rovná polovině rychlosti jízdy. Když tedy například pojedete rychlostí 100 km/h, bezpečný rozestup činí 50 metrů.

Související obsah

​"V zastavěné oblasti jste v nočních hodinách dříve mohli jezdit rychlostí 60 km/h, nyní došlo ke sjednocení rychlosti na 50 km/h," upozornila dále Fialová s tím, že mezi novinky patří také překvalifikování nezastavení na pokyn policisty a pokračování v jízdě na trestný čin, za který hrozí až pět let vězení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události