Domácí

Cyklista jel 62 km/h, vyfotil ho radar. Můžete na kole dostat pokutu za rychlost?

Cyklista jel 62 km/h, vyfotil ho radar. Můžete na kole dostat pokutu za rychlost?
Zdroj: Okresní policejní úřad Mettmann

Kuriózní úlovek zaznamenali policisté z německého města Mettmann při kontrole dodržování povolené rychlosti. Mezi hříšníky za volantem se přimotal i cyklista – úsekem, kde platí limit 30 km/h, se prohnal víc než dvojnásobnou rychlostí. Dokonce ho vyfotil policejní radar. Dostal pokutu? A jak je to s pokutami pro příliš rychlé cyklisty u nás?

Policisté při měření u německého Ratingenu v Severním Porýní-Vestfálsku v půlce července nachytali během tří hodin 90 řidičů, kteří překročili povolenou rychlost. A také jednoho cyklistu. Na silnici, kde je povolená třicítka, se z kopce řítil rychlostí 62 km/h. A radar zablikal…

Vyšly z toho poněkud přepálené fotky, policisté žasli, hříšníka každopádně nezastavili. "Zda byl cyklista zbloudilým účastníkem Tour de France, nebo šlo jen o přemotivovaného rekreačního sportovce, se policii nepodařilo zjistit – cyklista totiž po bliknutí ujel, aniž by ho policisté mohli zkontrolovat," uvádí ve své zprávě okresní policejní úřad.

Zdroj: Okresní policejní úřad Mettmann

​Cyklistu už policisté těžko najdou. "Postihy za překročení rychlosti jsou obtížné i kvůli chybějícímu povinnému označení pro cyklisty," podotýká úřad. Zároveň ale upozornil závodníky na kolech, že rychlostní limity na silnicích platí i pro ně.

"Hříšníci na kolech musí počítat se stejnými pokutami a postihy jako ostatní účastníci silničního provozu, pokud je chytne místní policie nebo budou následně vypátráni," varují němečtí policisté.

A pozor, pokutu můžete za příliš rychlou jízdu na kole dostat i u nás.

"I pro cyklistu platí zákon. V zákoně o silničním provozu se o něm jasně hovoří jako o řidiči, který je prostě povinen dodržovat rychlost podle toho, na jakém typu komunikace jede, a samozřejmě respektovat i značky, které maximální rychlost jízdy omezují," říká dopravní expert a předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

Související obsah

​Za dopravní přestupky spáchané při jízdě na kole se neodebírají body, i když je cyklista držitelem řidičáku na auto, a nehrozí ani zákaz řízení. Pokuta ale ano! Alespoň tedy teoreticky.

Mnozí cyklisté tvrdí, že na řidiče nemotorových vozidel se žádné z omezení rychlosti nevztahuje. Nemají pravdu. A někteří argumentují tím, že nejsou povinni mít na kole tachometr a aktuální rychlost si nemohou ověřit. Ani to jim ale žádnou výjimku z pravidel nezaručuje.

"Kola a elektrokola jsou dnes výrazně rychlejší, než bývala historicky, možná tedy nastává doba, aby i kola byla vybavena povinně něčím, jako je rychloměr," podotýká Budský.

Související obsah

​Případy, kdy by česká policie popotahovala cyklistu kvůli překročení povolené rychlosti, jsou pochopitelně naprostou výjimkou. Hlídky se při akcích zaměřují spíš na povinnou výbavu a technický stav kol, respektování dopravních značek a světelné signalizace, zákazu jízdy po chodníku a dalších pravidel. A samozřejmě na alkohol. Za jízdu pod vlivem hrozí ve správním řízení pokuta až 50 000 korun v případě, že je cyklista opilý tak, že "si požitím návykové látky přivodil stav vylučující způsobilost k jízdě".

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události