Domácí

Ojetá auta zlevňují. V některých bazarech ceny spadly o desetitisíce korun

Ceny ojetin začaly v Česku poprvé po více než dvou letech klesat. Podle autobazarů poprvé od začátku pandemie klesla poptávka po ojetých autech. A tak se prodávají až o desítky tisíc levněji než na začátku prázdnin. Skokové zdražení jako v posledních letech už autobazary neočekávají.

Bazary plné vozidel, ale zájemců, že byste je lupou hledali. To je hlavní důvod zlevňování ojetin v posledních týdnech. Ceny jdou dolů o desítky tisíc korun. Například čtyři roky stará Toyota stála ještě na začátku týdne 400 tisíc, teď je za 390 tisíc.

Cena ojetin začala klesat minulý měsíc. Nejprodávanější jsou auta do 200 tisíc, u těch cena klesla o 10 tisíc. "Začalo se zlevňovat přibližně začátkem prázdnin, ojetá auta jdou dolů o 5 až 10 procent. Začali jsme také dělat slevové akce na různé typy aut, modelů a značek," sdělil vedoucí autocentra Lion Martin Kava.

Související obsah

​Ojetiny začaly zdražovat krátce po nástupu koronavirové krize. Kvůli nedostatku součástek na výrobu nových vozidel raketově stoupl počet zájemců o bazarová auta. "Poslední dva roky rostly ceny ojetin skokově o 15 až 20 procent za rok," řekl ředitel marketingu firmy AutoESA Filip Kučera.

Zastavilo se to až letos na jaře. A teprve minulý měsíc ceny začaly klesat. Může to souviset i s koncem daňových prázdnin na ojeté vozy na Ukrajině. "Ceny v podstatě stagnovaly někdy od dubna, kdy se medián držel okolo 190 tisíc. Minulý měsíc poklesla cena o 9 tisíc na současných 181 tisíc," vysvětlil manažer bazaru AAA Auto v Ústí nad Labem Petr Janatka.

"Zlevnili jsme více než 1300 vozidel. Došlo tam ke snížení cen minimálně o 20 tisíc korun," dodal Kučera. Zájemci o koupi ojetého vozidla by se podle odhadů měli do autobazarů vrátit na podzim, ceny by už prý ale skokově stoupat neměly.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události