Domácí

Autoškolám chybí žáci, ceny se ženou ke 20 tisícům za kurz

Autoškolám ubývají žáci, některé z nich dokonce mají kurzy zaplněné sotva z poloviny. Důvodem je hlavně cena. I autoškolám totiž rostou náklady především kvůli vysokým cenám benzínu a nafty.

Sedmnáctiletý David měl o víkendu svou vůbec první jízdu v autoškole. Měl štěstí, kurz za zhruba 18 tisíc mu platí rodiče. "My jsme s rodiči počítali s tím, že se ta autoškola zdraží, takže jsme si našetřili peníze," popsal David.

Pro řadu lidí je ale takový výdaj příliš vysoký a získání řidičáku tak odkládají. "Prázdniny jsme měli každoročně jako nejnabitější termín, všichni chtěli stihnout kurzy přes prázdniny. Letos tomu tak není. Minulý rok touto dobou jsme měli nějakých 25 přihlášek a teď máme 7," srovnal majitel autoškoly Lukáš Spurný. "Za asi poslední dva měsíce máme úbytek studentů tak 10 až 15 procent," odhadl další majitel autoškoly František Klauz.

"Pro řadu domácností vzhledem k tomu, že narůstá cena dalšího zboží, není v tuto chvíli dostupné, aby zaplatili takto vysokou částku. V těch domácnostech, když proškrtávají výdaje, tak si řeknou, tak autoškolu si lze udělat až příští rok," okomentoval ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Letos v porovnání s předchozími lety zdražovaly autoškoly zatím vůbec nejvíc. Zatímco ještě v roce 2019 byla v Česku průměrná cena kurzu pod hranicí 10 tisíc korun, loni se vyšplhala na 14 tisíc, letos už kurz studenty vyjde průměrně na 18 tisíc.

"Zvedaly se nám nájmy, zvedaly se náklady na zaměstnance, na učitele, zvedaly se zálohy na energie. Vystřelily také ceny pohonných hmot," vysvětlil Spurný. Pokud bude inflace dál pokračovat dosavadním tempem, mohly by se podle odhadů ceny kurzů v autoškolách v příštím roce vyšplhat až na 25 tisíc.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události