Za volantem

Otázka z autoškoly, která dělá velké problémy. Projeli byste křižovatkou správně?

Otázka z autoškoly, která dělá velké problémy. Projeli byste křižovatkou správně?
Zdroj: Asociace autoškol ČR / Bezpečné cesty

Do otázek pro absolventy autoškol postupně přibývají nové otázky. A některé z nich dělají problémy nejen začátečníkům, ale i zkušeným řidičům. Tohle je jeden z příkladů –⁠ kdo má přednost na křižovatce na obrázku?

Na "chyták" upozornil na sociálních sítích portál Bezpečné cesty. Ten zveřejňuje testy složené (nejen) z nových otázek pro autoškoly a podle ohlasů některých řidičů je patrné, že právě tato křižovatka jim dělá potíže.

"Nejčastěji se ptáte na tuto otázku. Proč mám jako řidič vozidla z výhledu přednost, když odbočuji doleva?" píše portál Bezpečné cesty.

A je to skutečně tak –⁠ řidič, z jehož pohledu se na obrázek díváte, má na křižovatce přednost před protijedoucím modrým autem, ačkoliv není na hlavní, a navíc odbočuje přes křižovatku vlevo.

Související obsah

​Za normálních okolností by musel pustit protijedoucí auto odbočující z protisměru vpravo. Tady tomu ale tak není! Proč? Vysvětlení je celkem prosté: "Protijedoucí auto vyjíždí z obytné zóny, a proto musí dát přednost všem ostatním," podotýká portál Bezpečné cesty.

Tak co? Projeli byste křižovatkou správně podle pravidel?

​Silniční zákon tuto situaci definuje jasně:

Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění z účelové pozemní komunikace nebo ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.

Související obsah

​Nové otázky autoškol si můžete vyzkoušet ZDE.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události