Domácí

Řidič v Žatci smetl na přechodu ženu a ujel. Kdo podle vás může za nehodu?

Drsná nehoda se stala v pondělí na frekventovaném průtahu Žatcem. Na jednom z přechodů tam řidič starého upraveného Superbu smetl chodkyni, která skončila v nemocnici. Mohl se podle vás střetu vyhnout?

Policisté z Loun hledají svědky nehody, která se stala v pondělí v 10 hodin dopoledne v Plzeňské ulici v Žatci. "Na přechodu pro chodce došlo ke střetu atypicky upraveného vozidla tovární značky Škoda Superb I řady, barvy modro stříbrná metalíza, se stříbrným lištováním a elektronovými koly s chodkyní," popisuje policie a připojuje kamerový záznam střetu.

Na něm je na přechod vidět z různých úhlů, i když z některých dost špatně. Každopádně to vypadá, že žena přichází k přechodu a bez zpomalení nebo zastavení vstupuje do vozovky. Na velmi frekventované silnici to je hodně velké riziko.

Žena udělá po přechodu sotva dva kroky a zleva ji smete přijíždějící Škoda Superb. Chodkyně mu dokonce narazila spíš do boku.

Související obsah

​Řidič se pokusil strhnout volant, ale na to bylo už pozdě. Žena zůstala ležet na silnici. "Upadla na vozovku a utrpěla poranění, s nímž byla transportována do nemocnice," doplňuje policejní mluvčí.

​Mnozí chodci jsou přesvědčeni o tom, že mají na přechodu absolutní přednost. Nic takového ale neexistuje. Řidiči sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení, ale chodec nesmí vstupovat do vozovky bezprostředně před jedoucí vozidlo.

"Chodec na přechodu morálně vítězí, ale fyzicky podléhá. Proto by se měl podle toho chovat. Ne vždy platí, že má chodec na přechodu přednost. Nemá! Přecházení vozovky či silnice je vždy riziková situace, při které může dojít k nehodě. Vina nemusí být vždy na straně řidiče," podotýká i policie.

Proto se i na přechodu vždy rozhlédněte a přesvědčte se, zda se neblíží vozidlo. A pokud je auto v dohledu, nepřecházejte. Brzdná dráha osobáku při rychlosti 50 km/h je na suchém povrchu asi 37 metrů, při dešti 50 metrů, na zasněžené vozovce dokonce 110 metrů.

Související obsah

​Riskantní chování chodkyně každopádně neomlouvá zkrat řidiče, který přišel po střetu. Nezastavil, neposkytl ženě pomoc, nepřivolal záchranku. Místo toho pokračoval v jízdě směrem na Most.

"Veškeré poznatky k nehodě, případně totožnosti řidiče nebo majitele vozidla, lze sdělit na Dopravní inspektorát Louny, ul. Náměstí Benedikta Rejta 2297, telefon 974 445 600, nebo na bezplatnou linku 158," dodává policie.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události