Zahraničí

Aktivisté vytahují další drsné zbraně. Lidem ničí jejich SUV a ještě se tím chlubí

Aktivisté vytahují další drsné zbraně. Lidem ničí jejich SUV a ještě se tím chlubí
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Ekologičtí aktivisté nemají vůbec v lásce velká a těžká auta. A tak se množí různé formy boje proti vozům typu SUV. Už delší dobu jsou tahle auta terčem útoků mezinárodního hnutí Tyre Extinguishers, které se specializuje na vypouštění pneumatik. Objevují se ale i radikálnější formy – prořezávání pneumatik a rytí vzkazů do laku.

Podle některých aktivistů jsou SUV druhým největším zdrojem emisí CO2 v dopravě.Také je považují za velké nebezpečí pro chodce a další účastníky silničního provozu. A tak proti těmto autům bojují všemožnými způsoby.

Mezinárodní hnutí Tyre Extinguishers založené ve Velké Británii ponouká k tomu, aby jeho přívrženci majitelům velkých aut vypouštěli pneumatiky. Takový útok pak většinou doprovází leták za stěračem, který má majiteli auta vysvětlit, proč k němu došlo.

"Vypustili jsme jednu nebo více tvých pneumatik. Budeš se zlobit, ale neber si to osobně," začíná takový univerzální vzkaz pokračující sáhodlouhým vysvětlováním. Hnutí "vypouštěčů" nabízí leták svým příznivcům a rekrutům ke stažení hned v několika jazycích, dokonce i v češtině:

Zdroj: The Tyre Extinguishers

​Na webu má hnutí dokonce podrobný návod, jak kola vypouštět, a povzbuzuje přívržence, aby svoje útoky stále opakovali. "Naším cílem je rozšířit toto hnutí do bodu, kdy bude nemožné vlastnit SUV v městských oblastech celého světa," prohlašuje mluvčí hnutí. "Bráníme se před klimatickými změnami, znečištěním ovzduší a nebezpečnými řidiči," píše se na webu Tyre Extinguishers.

Občas ekologům "ujedou ruce" a vypustí pneumatiku i hybridu nebo elektromobilu, ale jinak se podivná forma protestu prý úspěšně šíří po celém světě. Už se chytila například v Kanadě, USA, na Novém Zélandu, ve Švédsku, Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku, ale i v Německu nebo v Rakousku. Podle agentury Bloomberg se jen od března do konce července stalo terčem útoků na 6 500 aut.

V Evropě už ale zaznamenali i o dost drsnější podobu útoků, jak upozorňuje web Autoevolution. "To, co začalo jako hnutí s cílem upozornit majitele na nebezpečí, které jejich vozidla představují pro společnost, se nyní mění v mezinárodní kriminální aktivitu, která se rychle šíří," píše motoristický portál.

Související obsah

​Upozorňuje na několik případů z Belgie. Tam aktivismus došel tak daleko, že lidé z oblasti Watermael-Boitsfort našli svá SUV s prořezanými pneumatikami a ekologickými vzkazy vyrytými do laku. Zatímco vypouštění pneumatik může skončit pokutou, tady už si "ekologové" zahrávají s mnohem většími postihy, ačkoliv belgická policie vzkázala, že pachatele nejspíš nedokáže identifikovat.

Pokud byste si mysleli, že "vypouštěčům pneumatik" přijdou takové útoky už moc drsné, nenechte se zmýlit. Hnutí sdílelo zprávu o belgickém ataků vandalů na svém twitterovém účtu s oslavným provoláním a několika "zamilovanými" emotikony.

Zároveň však jeho členové dodávají, že tím nechtějí nabádat ostatní k podobným praktikám a že vypouštění pneumatik považují za dostatečné. Na svých stránkách upozorňují, že ostatní aktivisty nenabádají k trestným činům a stojí si za tím, že vypouštěním pneumatik nikomu neuškodí.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události