Domácí

Slevám je konec. Kde teď v Česku pořídíte ojeté auto nejlevněji?

Slevám je konec. Kde teď v Česku pořídíte ojeté auto nejlevněji?
Zdroj: Profimedia

Od dubna letošního roku si ojetiny nabízené na českém trhu drží hodnotu a nezdražují. V červenci velcí obchodníci tradičně zlevnili velké množství aut, ale teď už jsou ceny zase na stejné úrovni jako před prázdninami.

Střední cena ojetého auta na Českém trhu se drží na hranici 190 000 korun. V červenci sice klesla kvůli letním slevám velkých autobazarů na 181 000 korun, teď už je ale opět zpátky.

"Stále se potvrzuje, že ojetiny dosáhly určitého cenového stropu, okolo kterého se drží již pět měsíců. Červenec je v prostředí ojetin tradičně měsícem, kdy se velcí hráči na trhu snaží motivovat zákazníky k nákupu i v době dovolených, což ceny obvykle sníží," vysvětluje výkonný ředitel sítě autocenter AAA Auto a Mototechna v Česku Luboš Vorlík.

Související obsah

​"I přes meziroční míru inflace přesahující 17 % je tedy pozitivní, že ceny ojetých aut pět měsíců nevzrostly nad dubnovou úroveň. Tento dosavadní vývoj se již dá považovat za trend," dodává.

V cenách jsou ale velké regionální rozdíly. Například v hlavním městě jsou nabízené ojetiny tradičně nejdražší, zároveň ale i nejmladší. Nejnižší cenový medián je v Ústeckém kraji, nejstarší ojetiny jsou v nabídkách v jižních Čechách.

Přehled cen a staří ojetin v regionech. Zdroj: Analýza trhu Barometr / Aures Holdings

​Pražský cenový průměr je kolem 260 000 korun, střední stáří nabízených aut pak 7,7 roku. Naproti tomu v jižních Čechách je cenový medián pod hranicí 130 000 korun, stáří nabízených aut je ale většinou výrazně vyšší - střední hodnota přesahuje 13 let.

Nejčastěji nabízeným modelem ojetého vozu na českém trhu je tradičně Škoda Octavia, kterých meziměsíčně přibylo 963 a v srpnu jich tak v nabídce bylo 8 901. Následovala Fabia (6 585 aut) a Volkswagen Golf (3 165 aut).

Tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 153 563 km. V nabídce bylo v srpnu 703 vozů s hybridním pohonem a 327 čistých elektromobilů, meziměsíčně o 50 více.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události