Autoservis

Přemýšlíte o pneumatikách, které šetří palivo? Nejdřív si přečtěte tohle varování

Přemýšlíte o pneumatikách, které šetří palivo? Nejdřív si přečtěte tohle varování
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Pneumatiky se sníženým valivým odporem sice šetří palivo, ale má to svou cenu. Známý americký expert Jonathan Benson z Tyre Reviews upozorňuje, že úspora nemusí být tak výrazná, jak si slibují mnozí řidiči, a také varuje před vážnými bezpečnostními problémy "zelených" gum.

Trhu dnes vládnou takzvané "zelené" pneumatiky, které jsou kvůli tlaku na snižování emisí vyráběny tak, aby měly co nejnižší valivý odpor a snižovaly tak spotřebu paliva, a tím i množství vypouštěných emisí.

V dnešní době je každá úspora samozřejmě fajn vzhledem k tomu, že ceny paliva jsou rekordní. "Pochopitelně to vede motoristy k tomu, aby se snažili spotřebu paliva snižovat," říká i expert na pneumatiky Jonathan Benson, zakladatel portálu Tyre Reviews, který se hodnocení "obutí" všeho druhu věnuje už od roku 2016.

V jednom ze svých nedávných příspěvků na YouTube vysvětloval, jak pneumatiky mohou spotřebu snížit. V první řadě je třeba dávat pozor na správný tlak a nejezdit s podhuštěnými plášti. "Vrátí se vám to, protože větší tlak znamená nižší valivý odpor a méně spotřebovaného paliva za jakýchkoliv jízdních podmínek. Pokud jsou vaše pneumatiky podhuštěné, bezdůvodně doslova vyhazujete peníze," upozorňuje Benson.

Související obsah

​Proto doporučuje mít nahuštěno vždy na hodnotu doporučenou výrobcem a kontrolovat tlak v pneumatikách jednou za týden nebo alespoň jednou za měsíc.

Odvážnější povahy někdy riskují, a pneumatiky dokonce přehušťují nad limit doporučený výrobcem. "Ale to má své nevýhody! Příliš vysoký tlak vám sice může ušetřit o trochu víc peněz na palivu, ale sníží to jízdní komfort a co je důležitější – když doporučený limit o hodně překročíte, rychleji si opotřebujete střední část běhounu pneumatiky," dodává expert.

Výrobci pneumatik v posledních letech zaplavují trh pneumatikami, které dokážou ušetřit víc paliva díky sníženému valivému odporu. Benson si vzal jako příklad ekologické pneumatiky Michelin e.Primacy a Continental EcoContact 6.

"Skutečně mají významně nižší valivý odpor," potvrzuje s odkazem na řadu testů z reálného provozu. Ty první až o 30 % v porovnání s klasickými plášti Michelin Primacy 4 a ty druhé o 23 % v porovnání s plášti Continental Premium Contact.

Související obsah

​"Třicet procent by byla opravdu obrovská úspora na palivu. Bohužel to není tak jednoduché," podotýká Jonathan Benson.

Nižší valivý odpor neznamená automaticky, že ušetříte stejný podíl paliva, píše motoristický portál Autoblog. Pneumatiky jsou totiž jen jedním z řady faktorů, které se podílejí na spotřebě, v průměru se podílejí jen asi z 20 procent.

Spotřebu tak nesnižují o 30 %, ale výsledný efekt by měl matematicky být někde kolem 6 %. Ani to nezní tak špatně. Benson však dodává, že reálná měření při testování na oválu v reálných podmínkách ukazují skutečný přínos na úspoře paliva zhruba 3,5 %.

Pokud ročně najezdíte kolem 30 tisíc kilometrů a utratíte za palivo přes 140 000 korun jako Benson, ušetříte za rok kolem 5 000 korun. To je tak na dvě nové pneumatiky. Za dva roky pak máte naspořeno na celou sadu.

Jonathan Benson ale upozorňuje ještě na jednu důležitou věc, a to je snížená bezpečnost kvůli nižšímu dezénu ekologických pneumatik. Nižší valivý odpor tak znamená taky horší přilnavost za mokra.

Související obsah

​Měření ukázala, že například brzdná dráha Michelin e.Primacy je na mokrém povrchu až o děsivých pět metrů delší než dráha, kterou potřebují běžné pláště Michelin Primacy 4.

V brzdných schopnostech se tak "zelené" pneumatiky Michelinu dostávají skoro na úroveň nejlevnějších plášťů neznačkových výrobců. A Continental je na tom jen o něco lépe.

"Michelin a Continantal jsou jedny z nejlepších značek pneumatik, co se týká brzdění na mokru. Teď je ale ta nejdůležitější vlastnost pneumatik kompromitována kvůli nižšímu valivému odporu. Upřímně, tohle není dobrá zpráva," doplňuje Jonathan Benson.

Navíc si uvedené "zelené" pneumatiky nevedly vůbec dobře ani v testech ovladatelnosti vozu za mokra a při zkouškách akvaplaningu patřily k nejhorším. "Navíc jsou tyto pneumatiky většinou dražší. Takže vlastně dostáváte méně pneumatiky za více peněz," dodává expert s tím, že "ekologické" pneumatiky jsou sice velmi důležitým a působivým produktem, výrobci však mají ještě na čem pracovat, aby vyřešili konflikt mezi nižším valivým odporem a chováním gum za mokra.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události