Domácí

Zarostlé dopravní značky trápí řidiče v mnoha městech. K nehodě je jen kousek

Dopravní značky, které prakticky nejsou vidět. I to je realita českých silnic. Značky jsou často tak zarostlé stromy nebo křovím, že je řidiči snadno přehlédnou. Přitom jde i o velmi důležitá upozornění, jako je třeba stopka nebo přednost v jízdě. Podle dopravních expertů je jen otázkou času, než se kvůli tomu stane neštěstí.

Obec Doubravčice nedaleko Prahy. Auto se blíží ke křižovatce, u které je značka dej přednost v jízdě. Jenže z druhé strany je značka tak zarostlá, že je prakticky neviditelná. "Je to hrubé pochybení správce komunikace. Nikdo se o to evidentně nestará, nikoho to nezajímá," vyhodnotil situaci dopravní expert Robert Kotál.

"Já se tam na to určitě podívám. Pošlu tam naše technické služby," slíbil starosta Doubravčic Jaroslav Prkno. Jenže takových míst je spousta. Vidět není značení hlavních silnic, stopky, dej přednost v jízdě, začátků či konců obcí, či zón s dopravním omezením. A bohužel ani přechody pro chodce.

Související obsah

Značku upozorňující na železniční přejezd v pražských Hlubočepích by možná stromy nezakrývaly. To by ale musela stát rovně. Zarostlý zákaz zastavení zase přímo láká k tomu otestovat, co se stane, když tam zaparkujete.

"Strážník by to posuzoval individuálně a pokud by značka skutečně byla zarostlá, nebylo by možné přestupek na místě projednat," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Za značení u silnic zodpovídá většinou obec nebo kraj. Pokud nevyhovuje, doplatí na to řidič. "Pokud tu značku neuvidí, tak asi žádnou přednost dávat nebude a k nehodě je jenom kousek," obává se Kotál.

Související obsah

"Pokud by někdo z občanů měl pocit, že nějaká značka není vidět a ohrožuje bezpečnost provozu, má možnost zavolat a upozornit," uvedla mluvčí Krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.

Před 15. červencem 2011 bohužel nikdo neřešil prakticky neviditelné dopravní značení upozorňující na železniční přejezd mezi Jinočany a Rudnou u Prahy. V osobním autě, které vjelo přímo pod vlak, tehdy zahynul muž s nezletilou dcerou. Podle policie byl na vině cestmistr, soud ho ale nakonec osvobodil. Dnes už je značení v pořádku a přejezd má navíc závory.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události