Domácí

KVÍZ: Do testů v autoškolách přibudou nové otázky. Zkuste si, zda byste prošli

KVÍZ: Do testů v autoškolách přibudou nové otázky. Zkuste si, zda byste prošli
Zdroj: Asociace autoškol ČR

Od konce října se žadatelé o řidičské oprávnění setkají u testů s novou sadou otázek. Ty budou mimo jiné zaměřené na dodržování bezpečné vzdálenosti a pozornost za volantem. Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, zda byste měli u zkoušky v autoškole šanci a jak velké riziko znamenáte pro sebe i pro ostatní v reálném provozu.

Třicet statických otázek a dalších osm otázek doplněných reálnými videi nebo počítačovými animacemi. To je nová sada, která čeká na žadatele o řidičák. Od 24. října bude součástí ostrých testů v autoškolách.

"Chceme, aby se žadatelé jen 'nebiflovali' pravidla, ale aby se seznámili se situacemi z reálného provozu a dokázali je správně vyhodnocovat," vysvětluje Milan Janda z Odboru agend řidičů ministerstva dopravy.

Nové otázky tak nejsou primárně zaměřeny na paragrafy, ale na zásady bezpečné jízdy. Jejich hlavním tématem je dodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty, pozornost za volantem a také specifické situace spojené s podzimní sezónou, jako je návrat dětí do škol, a tím i na přechody pro chodce, větší frekvence zemědělských strojů na silnicích během sklizně nebo chování za volantem při snížené viditelnosti a nepříznivém počasí během podzimních plískanic.

Související obsah

​Znáte pravidlo dvou vteřin? Umíte ho aplikovat v praxi a spočítat si bezpečnou vzdálenost? Víte, které běžné činnosti řidiče odvádějí od sledování provozu? "Jde o základy defenzivní a bezpečné jízdy," podotýká Milan Janda.

Právě nedodržení bezpečné vzdálenosti a nedostatečná pozornost za volantem patří mezi nejčastější příčiny nehod na českých silnicích. "Chceme, aby si žáci v autoškolách uvědomili, že jde o jejich bezpečnost, o chování vůči ostatním účastníkům provozu i o životy," popisuje zaměření nových otázek místopředseda Asociace autoškol ČR Jiří Novotný.

Vybrali jsme pro vás 13 ze 30 nových statických otázek, které si můžete vyzkoušet v kvízu:

​Nové dynamické otázky s animacemi a videi pak najdete na následujících odkazech. Můžete si vyzkoušet, jak změříte bezpečnou vzdálenost za kamionem nebo za cyklistou, a ověřit si, jestli víte dobře, co znamenají třeba červené patníky.

Otázka číslo 1 –⁠ ZDE

Otázka číslo 2 –⁠ ZDE

Otázka číslo 3 –⁠ ZDE

Otázka číslo 4 –⁠ ZDE

Otázka číslo 5 –⁠ ZDE

Otázka číslo 6 –⁠ ZDE

Otázka číslo 7 –⁠ ZDE

Otázka číslo 8 –⁠ ZDE

​​​Nové otázky jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Aktuální sada je už čtvrtá v pořadí. Nový systém otázek používají autoškoly už rok. Celkově, i se současnou sadou, využívají 125 statických a 20 dynamických otázek, které jsou postupně nasazovány do ostrých testů.

Novou generaci otázek si můžete vyzkoušet kompletně také na webu noveotazky.cz. Celá sada otázek, včetně těch původních, je pak dostupná ve veřejné části aplikace ministerstva dopravy –⁠ ZDE.

Podívejte se na záznam tiskové konference, na které byly představeny nejnovější otázky:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události