Domácí

Pětina lidí sedá za volant s oční vadou! Jak jste na tom vy? OTESTUJTE SE

Pětina lidí sedá za volant s oční vadou! Jak jste na tom vy? OTESTUJTE SE

Měli by stabilně nosit brýle nebo čočky, ale při řízení je vůbec nenasazují. Takových řidičů je v Česku skoro pětina, a cyklistů dokonce polovina! Nejméně zodpovědní jsou přitom lidé do 29 let. Co se může stát, když takový člověk nevidí pořádně na cestu nebo na značky, je vcelku jasné.

Zhruba každý pátý řidič auta si na řízení nebere brýle, přestože by měl. Při jízdě na kole je to dokonce polovina. Rizikem je také podceňování pravidelného měření – jen asi polovina lidí si nechává změřit zrak alespoň jednou za dva roky a 14 % řidičů nebylo na měření nikdy.

Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Besip ve spolupráci se společností GrandOptical. "Špatný zrak ovlivňuje zejména jízdu za snížené viditelnosti. Při ní zemřelo vloni 67 lidí, s podzimem a zhoršujícím se počasím tento počet výrazně roste," říká Tomáš Neřold, vedoucí Besip, samostatného oddělení pod ministerstvem dopravy.

Související obsah

​Podzim a zima je na silnicích z hlediska nehodovosti náročným obdobím, dny jsou kratší a viditelnost se zhoršuje vlivem vnějších podmínek. Zatímco toto jsou faktory, které jako řidiči ovlivnit nemůžeme, můžeme ovlivnit to, jak vidíme my sami.

Zatímco zdravý řidič dokáže zareagovat a zabrzdit při rychlosti 90 km/h zhruba za 80 metrů, u šoféra, který má 0,75 dioptrie, ale nepoužívá brýle ani čočky, je dráha o polovinu delší.

Zdroj: Besip / TN.cz

​Průzkum zjistil řadu zajímavých dat o tom, jak na tom čeští řidiči jsou a co by potřebovali. Celkem 61 % z nich deklarovalo, že mají nějakou oční vadu, nejčastěji krátkozrakost (slabší vidění do dálky), zhoršené vidění za šera a dalekozrakost. Potíže přitom výrazně rostou s věkem: krátkozrakost je u lidí nad 50 více než dvakrát častější než u těch mladších.

"Velké riziko představují lidé, kteří nikdy nebyli na měření zraku. Je dost velká pravděpodobnost, že nějakou vadu mají, ale neví o ní. Jde hlavně o lidi nad 40 let, protože právě kolem tohoto věku se zhoršuje zrak i lidem, kteří s ním nikdy neměli problém. Problematické je i chození na měření méně často než jednou za dva roky. Zrak se v čase mění, a to někdy dost významně," říká Pavel Krejčí z GrandOptical.

Během října tak Besip a GrandOptical rozjedou kampaň, při níž si řidiči mohou nechat změřit zrak zdarma. "Ostré vidění zcela zásadně ovlivňuje rychlost reakcí za volantem, proto chceme co nejvíce řidičů motivovat k tomu, aby si zrak nechali zkontrolovat," říká ministr dopravy Martin Kupka.

Související obsah

​Měření zdarma bude probíhat po celý říjen ve všech 60 prodejnách GrandOptical napříč republikou. Objednat se lze osobně, telefonicky nebo na webu. Měření obvykle trvá kolem 15 minut a výsledky dostane klient okamžitě.

Vloni akce měření zraku zdarma využilo více než tisíc lidí a u čtvrtiny z nich se korekce měnila o nejméně 0,75 dioptrie!

Podle průzkumu chodí 23 % lidí na měření zraku každý rok, dalších 29 % ob rok. Celkem 52 % lidí tak dodržuje doporučenou frekvenci. Jednou za 3 roky chodí 9 % lidí, stejně tolik jednou za 4–5 let. Plných 16 % lidí chodí ještě méně často a 14 % lidí nebylo na měření nikdy.

Zajímavé je srovnání žen-řidiček a mužů-řidičů. Ženy trpí očními vadami významně častěji než muži (brýle nosí zhruba polovina mužů, ale dvě třetiny žen). Jsou také výrazně zodpovědnější v prevenci – alespoň jednou za dva roky si nechá zrak přeměřit 58 % žen oproti 49 % mužů.

Zjednodušeným testem si můžete sami ověřit, zda patříte mezi řidiče, kteří potřebují korekci nebo minimálně odborné měření. Pokud ze vzdálenosti přibližně 25 metrů nepřečtete poznávací značku auta před vámi nebo například číslo tramvaje, na nic nečekejte a nechte si zrak odborně zkontrolovat. S největší pravděpodobností budete potřebovat brýle.

Zdroj: TN.cz

​Jak vidíte do dálky? Zkuste si tabulku s písmeny na obrazovce zvětšit tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm (stiskněte tlačítko CTRL a tlačítko +). Posaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 ani oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle. Prvním krokem by vždy měla být návštěva lékaře.

Další testy zraku najdete ZDE.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události