Domácí

Řada Čechů nedodržuje na silnicích rozestupy! Pomoci má nové značení

Dvě třetiny řidičů na silnicích nedodržují bezpečný odstup. To ukázala loňská statistika ministerstva dopravy. Tento přestupek může za každou čtvrtou nehodu v Česku. Na dálnicích se teď proto objevuje nové značení, které by podobným nehodám mělo předcházet.

Řidič nákladního auta zůstal u Svitav stát před vyfrézovanou cestou a za ním zastavilo osobní auto. Kamion jako třetí vůz v pořadí však jel dál. Nejedná se o hraný klip, ale reálné záběry. "Nevěnoval se řízení," uvedl řidič prvního náklaďáku.

Místo, kde seděla spolujezdkyně, úplně zmizelo a žena zemřela. Dvě třetiny řidičů odstup na silnicích nedodržují, ukázal průzkum. A na dálnicích podobně hazarduje prý až třetina z nich. "Ona to je forma psychického vydírání. Překážíš mi, já visím na tvém zadku. Tak rád vyklidíš dráhu," vysvětlil dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

Řidiči se i v sobotu chovali, jako by bylo na silnici málo místa. Data ukázala, že až třetina řidičů dodržuje jen vteřinový odstup, přitom tři čtvrtě sekundy je potřeba k tomu, aby člověk vůbec zareagoval. Bezpečné odstupy mají být minimálně dvouvteřinové. Silničáři proto malují šipky. "Správně máte vidět jednu uprostřed vzdálenosti mezi vámi a dalším autem a druhou za ním. Jedna mezera znamená jednu vteřinu," uvádí BESIP.

Značení je třeba na dálnici D1 u Velké Bíteše. Další je na D5 u Zdic nebo na dálnici u Nošovic. V Česku za tyhle přestupky hrozí pokuta 2 500 korun. V Německu jsou přísnější. Přicházející podzim a zima vždy prověří řidičovy schopnosti. Při 90kilometrové rychlosti auto zastaví po 45 metrech. Na mokré silnici dojede ještě o 18 metrů dál.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události