Domácí

Řidiči nejsou na ochlazení připraveni. Přezuto jich má výrazně méně než loni

Řidiči nejsou na ochlazení připraveni. Přezuto jich má výrazně méně než loni
Zdroj: Profimedia

Meteorologové na víkend hlásí citelné ochlazení, teploty mají padnout až k nule, ale čeští řidiči nejsou na případnou námrazu úplně připravení - podle průzkumu webu Pneumatiky.cz jich zatím přezula na zimní pneumatiky jen necelá polovina (48 procent). V roce 2021 jich mělo ve stejné době přezuto 70 procent.

Říjen byl nadprůměrně teplý a řada řidičů tak s přezouváním pneumatik vyčkává. Podle ředitele e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěcha Schwangmaiera je může vyburcovat až první mráz. "Osobně bych přezouvání dál neodkládal. Riziko námrazy je v listopadu den ode dne větší a pneuservisy budou v následujících týdnech zatíženy nejvíc z celého roku," varuje Schwangmaier.

Za pravdu mu dávají i meteorologové, kteří na víkend předpovídají citelné ochlazení, v noci při zmenšené oblačnosti až k nule. Přidají se srážky, takže po ránu to může místy už hodně klouzat.

Související obsah

​Od 1. listopadu platí povinnost zimních pneumatik, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Schwangmaier doporučuje na zimní pneumatiky přezouvat, když průměrné denní teploty klesnou pod 7 stupňů Celsia. "Při této teplotě totiž letní pneu postupně ztrácí svou pružnost a přilnavost," podotýká.

Pneumatiky zdražily o 13 procent

Pneumatiky letos průměrně zdražily o 13 procent, tedy pod úroveň inflace. Za sadu pneumatik letos podle dat e-shopu Pneumatiky.cz řidiči utratí v průměru 10 052 korun, což je o 1 485 korun víc než v minulém roce. A 72 % řidičů v tomto roce očekává další zdražování.

Cena průměrné objednávky podle Schwangmaiera výrazně vzrostla nejen kvůli zdražování, ale kvůli popularitě větších rozměrů, které obouvají novější auta. "Každoročně stále více řidičů přezouvá na pneumatiky s průměrem 18 a více palců, které jsou dražší. Loni tyto pneumatiky nakoupilo 16,7 procent řidičů, letos už 19 procent," vysvětluje.

Související obsah

​Zároveň potvrzuje, že cena pneumatik bude pravděpodobně do konce roku dál růst. "Naše zkušenost za poslední rok a půl je taková, že v sezóně každý výrobce přijde s vyšším či nižším zdražením. Podobnou situaci lze očekávat i letos," říká.

Pneuservisy zatím stíhají, termíny ale ubývají

Vzhledem k tomu, že stále víc než polovina řidičů nepřezula, pneuservisy hlavní příliv zákazníků ještě čeká. "Kalendáře na začátek měsíce se rychle plní, aktuálně však u většiny pneuservisů stále seženete volný termín za týden," popisuje Vojtěch Schwangmaier situaci na trhu.

​Že většina pneuservisů zatím sezónu zvládá, potvrzují i samotní zákazníci. V průzkumu Pneumatiky.cz uvedlo jen 20 % řidičů problémy s nalezením volného termínu. To se však může s mrazíky nebo dokonce prvním sněhem bleskově změnit.

Související obsah

​Pokud se v následujících dnech skutečně prudce ochladí, volné termíny mohou být podle Schwangmaiera velmi rychle rozebrané i na několik týdnů dopředu.

Pneuservisy podle dat Pneumatiky.cz meziročně zdražily nejméně o 10 procent. U pneuservisů, které až do zimy držely původní loňské ceny, však bylo aktuální zdražení i výrazně vyšší, často 15 až 20 procent oproti loňským cenám.

Čeká nás prudké ochlazení. Počasí bude nahrávat dopravním nehodám:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události