Domácí

Na sběrném dvoře můžete narazit. PŘEHLED, kam se starými pneumatikami

Zima se pomalu hlásí o slovo a s tím přichází na řadu i přezouvání pneumatik. Starých kousků, které už nezvládnou další sezónu, se můžete zbavit hned několika způsoby. Máme pro vás různé tipy, jak s pneumatikami naložit.

Pneumatiky se v přírodě rozkládají stovky let, snad proto není potřeba ani připomínat, že do polí, lesů ani do příkopů poblíž silnic ojeté gumy nepatří. Lidé mají hned několik možností, jak se pneumatik prakticky bez námahy zbavit.

Místa zpětného odběru

Zřejmě tím nejjednodušším způsobem likvidace starých pneumatik jsou tzv. místa zpětného odběru. V Česku se nacházejí tisíce takových lokalit, kde od vás staré pneumatiky převezmou bez ohledu na značku gum nebo to, jestli si současně kupujete nové obutí.

Ustanovení § 97 zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností nařizuje výrobcům pneumatik zajistit zpětný odběr odpadních pneumatik na vlastní náklady bez nároku na úplatu. Řidiče tak odevzdání pneumatik vůbec nic nestojí. Likvidaci si "předplatili" samotnou koupí produktu, podobně jako je tomu při pořizování lednice nebo pračky.

Související obsah

Veřejná místa zpětného odběru pneumatik najdete na každém rohu. Výrobce pneumatik má povinnost zřídit na vlastní náklady nejméně jedno v každé obci s pověřeným obecním úřadem a v případě územně členěných statutárních měst a hlavního města Prahy také v každém městském obvodě nebo městské části. Dále musí zřídit veřejné místo zpětného odběru v každé obci, která o to projeví zájem, pokud už daný výrobce ve vzdálenosti do 10 km od ní takové místo nemá.

Místy zpětného odběru mohou být jak pneuservisy, autoservisy, tak obecní sběrné dvory. Výrobce však s těmito subjekty musí mít vždy uzavřenou smlouvu!

Kam je odvézt?

Sběrná místa musí být veřejně přístupná a viditelně označena. Vytvářet je mohou výrobci jak individuálně, tak i v rámci kolektivního systému ELTMA. Existují proto hned dva seznamy míst pro zpětný odběr pneumatik. Jeden najdete v seznamu MŽP. Ty zapojené do kolektivního systému ELTMA najdete zde. Sběrná místa často na svých stránkách zveřejňují i obce a další subjekty.

Sběrné místo vás může odmítnout pouze ve výjimečných případech, například pokud by existovalo důvodné podezření, že pneumatiky "pochází z jiné činnosti než z použití konečným uživatelem". Dalšími důvody může být míra znečištění pneumatik nebo naplněné kapacity. "V případě odmítnutí na uvedených místech zpětného odběru (nebo v případě problémů při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele), je možné se obrátit na Českou inspekci životního prostředí," upozorňuje ministerstvo životního prostředí. O všech důvodech odmítnutí by měl být na vyžádání vystaven doklad.

Související obsah

Sběrné dvory

Někteří řidiči jsou z minulosti zvyklí odvážet staré pneumatiky na sběrný dvůr. Pozor, pneumatiky vám ale už na sběrném dvoře nemusí přijmout, popřípadě si za likvidaci mohou účtovat poplatky. Sběrné dvory totiž nejsou místem zpětného odběru. Raději se proto o podmínkách na jednotlivých místech předem informujte.

Buďte kreativní

Pokud jste kreativní a rádi tvoříte se starých věcí nové kousky, můžete pneumatikám vdechnout nový život. Existuje nepřeberné množství návodů, jak staré pneumatiky využít. Můžete si například vytvořit houpačku, sportovní hřiště pro děti nebo třeba květináče. Inspiraci najdete v galerii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události