Domácí

Octavia čtvrté generace je konečně dostupnější. Po 3 letech dorazila do bazarů

Octavia čtvrté generace je konečně dostupnější. Po 3 letech dorazila do bazarů
Zdroj: Škoda Storyboard

Škoda Octavia čtvrté generace je tak trochu smolař českého trhu. Rozhodně se od ní čekalo víc. Jenomže start poslední generace nejprodávanějšího auta u nás značně zbrzdila nastupující pandemie v roce 2020. A projevilo se to i na trhu ojetin – zájemci čekali na lehce ojeté čtyřkové oktávky dlouho a marně. Až teď se začíná situace měnit.

Tři roky poté, co Octavia čtvrté generace debutovala na autosalonu v pražském Veletržním paláci, se začíná ve větší míře objevovat na prodejních plochách českých autobazarů. Pozdě, ale přece.

"Český bestseller mezi ojetými vozy měl v rámci svého uvedení na tuzemský trh tak trochu smůlu. Jeho nástup proběhl sice úspěšně, nicméně čtyři měsíce poté se v ČR objevila pandemie koronaviru. Výroba se zpomalila, výběr byl omezený a čekací lhůty na tento vůz se výrazně prodloužily. A to vše navíc za vysoké pořizovací ceny," komentuje situaci provozní ředitel sítě autocenter AAA Auto Petr Vaněček.

Ještě dříve, než se stačila Octavia dostat na prodejní plochy českých autobazarů, byla odsouzena k čekání na příznivější situaci. A ta nastává právě teď.

V září letošního roku sjelo z linek automobilek v Česku cca 11 tisíc vozů, což je dvakrát více než loni. A v poslední době se na trh zároveň dostává i větší počet zánovních ojetých aut, která dosud chyběla právě kvůli problémům ve výrobě nových aut.

Související obsah

​I ojetých Octavií čtvrté generace je tak v bazarech víc a dostávají aktuálně výrazně nižší cenovku, než jakou zákazník najde u zcela nových vozů. "Není žádnou novinkou, že zánovní vozy jsou k dispozici za nižší ceny než vozy nové, Octavia čtvrté generace je toho typickým představitelem," podotýká Vaněček.

Tak například Škoda Octavia s motorem 1.5 TSI a výkonem 110 kW, ve výbavě Style. Novou ji koupíte za ceníkovou cenu 689 900 korun. V bazaru se při stejných parametrech s nájezdem 14 621 km dá pořídit za 560 000 korun.

Rozdíl: necelých 15 tisíc kilometrů a skoro 130 tisíc korun.

Související obsah

​Zákazníci AAA Auto stále víc kupují Octavie předchozí, třetí generace, ale poměr se začíná měnit. Zatímco na konci loňského roku se prodávalo šest čtyřkových ojetých Octavií na 100 trojkových, za celý letošní rok je poměr prodaných Octavií IV ve vztahu ke třetí generaci už na 9,75 procenta.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události