Domácí

V Česku řádí zloději pohonných hmot. Za nárůstem krádeží může stát i drahota

V Česku se rozmáhají krádeže pohonných hmot přímo z nádrží zaparkovaných vozidel. Policie letos eviduje o třetinu víc případů, než kolik jich lidé ohlásili loni. Podle policistů za to může drahota.

"Za celý loňských rok jsme evidovali přibližně 140 krádeží z vozidel, bavíme se jak o osobních, tak nákladních, přičemž v letošním roce je těch případů více než dvě stě," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

A to je podle kriminalistů jen špička ledovce, protože většinu krádeží majitelé automobilů často ani nenahlásí. Policii se podle statistik podaří dopadnout jen dva z deseti zlodějů pohonných hmot.

Ke krádežím prý zloděje motivuje současná drahota. Ceny paliv letos stouply až o desítky korun. "Důvodem může být i zvyšující se cena," dodal Moravčík.

Související obsah

​"Zloději jsou sofistikovaní, nechodí s kanystry po parkovištích, ale mají třeba igelitové pytle, do kterých vypustí pohonné hmoty," objasnil dopravní expert Jan Pechout.

"Tahle sranda je nebezpečná věc, benzín hodně rychle hoří, stačí malá jiskřička a je požár minimálně toho jednoho auta a velké ublížení na zdraví, pokud to ten člověk přežije," upozornil automechanik Petr Krištof.

Opravy poškozených vozidel jdou do desítek tisíc. Zloději nádrže navrtají, a musí se proto vyměnit. Kromě parkování v garáži jiná obrana téměř neexistuje. U starších vozidel jde navíc palivo takzvaně vycucnout pomocí hadičky přes víčko nádrže, řada řidičů si pak ani nemusí všimnout, že je někdo chodí okrádat.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události