Domácí

Konec rychlé jízdy v Ústí. Chytrý semafor snížil počet dopravních přestupků

Stačil jeden chytrý semafor a řidiči v Ústí nad Labem sundali nohu z plynu. Rušnou silnicí v centru města jezdili před instalací semaforu velmi rychle, magistrát tam napočítal přes 3 000 přestupků denně. Semafor, který rychlé řidiče sám zabrzdí, počet přestupků snížil na desetinu.

Na první pohled úplně obyčejný semafor. Jenže ten v Ústí nad Labem má radar a bez jakékoli obsluhy dokáže řídit dopravu tak, aby řidiči v centru města nejezdili více než 50 kilometrů za hodinu. Princip fungování semaforu je velmi jednoduchý. Pokud dodržujete předepsanou rychlost, tak vás nezpomalí a projedete bez problémů na zelenou. Jenže když to s rychlostí přeženete, tak vás zastaví.

Před instalací semaforu tam řidiči jezdili tak rychle, že úředníci napočítali 3 500 přestupků za jediný den. Po instalaci jich je jen okolo 300. "Tam byly denní hodnoty při překračování rychlosti víc než 70 kilometrů za hodinu kolem 3 000 až 3 500 výskytů za den," popsal vedoucí odboru dopravy a majetku ústeckého magistrátu Dalibor Dařílek.

Související obsah

"Čím jedete rychleji, tím déle si na tu červenou před přechodem počkáte. Jezdilo se tam rychleji, předjíždělo se, aniž by to bylo bezpečné. Je to poměrně úzká silnice a velice frekventovaná," vysvětlil dopravní expert Jan Pechout. Prozatím radar překročení rychlosti nefotí, pokud by se tam ale situace opět zhoršila, magistrát začne rozdávat pokuty.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události