Krimi

Přibývá opilých a zdrogovaných řidičů. Experti volají po přísnějších trestech

O desítky procent oproti loňsku narostl počet opilců a narkomanů za volantem. Způsobili výrazně více nehod a zabili více lidí než vloni. Výjimkou nejsou u řidičů ani hodnoty přes tři promile alkoholu. Podle expertů se situace může ještě zhoršovat a je nejvyšší čas zpřísnit tresty.

Je to pár dnů od toho, kdy policejní kontrola zastavila řidičku, která v autě vezla své dvě ratolesti. Řidička krátce po poledni nadýchala na Hronovsku 2,67 promile a vysvětlení pro to měla těžko pochopitelné. "Řekla, že má ten den narozeniny, ale potřebovala vyzvednout děti ze školy a ze školky," sdělila policejní mluvčí Lucie Konečná.

Poté prohlásila, že když nezpůsobila nehodu, nemají ji policisté co obtěžovat kontrolou. A jestli prý přijde o řidičák, příště povezou její děti do školy sami policisté. "Hrozí jí roční vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest," doplnila Konečná.

Související obsah

Jenže takové tresty evidentně opilce za volantem nezastaví. Dopravní expert Roman Budský by jim dal maximálně dvě šance, samozřejmě pouze pokud nezpůsobí nehodu nebo smrt. Po prvním prohřešku by navrhoval alternativní trest. "Poslat je v rámci trestu například na patologii nebo do soudního lékařství jako zřízence, aby viděli, jaké katastrofální důsledky to jejich chování může mít. Vystrašit je, aby viděli, jaké trauma z toho pak mají příbuzní a pozůstalí," přiblížil Budský. Při recidivě by měl viník dostat doživotní zákaz řízení. "A také zabavit jejich auto, ať má jakoukoli cenu," dodal Budský.

Statistiky jsou totiž alarmující. Počet trestných činů, kdy nadýchá řidič víc než jedno promile, stoupl oproti loňsku o 700. Na Královéhradecku narostl v meziročním srovnání počet za volantem přistižených opilců o 45 %, celostátně jich dopravní policisté pokutovali o 33 % víc. "Řešili jsme 4 200 případů od ledna do října v loňském roce. Letos je to 5 600. U trestných činů je to nárůst o devět procent, vloni to bylo 7 100 případů, letos 7 800," upřesnil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Když v podobném stavu řidič nehavaruje, někoho nezraní nebo nezabije, je to spíš zázrak. Letos za prvních 10 měsíců už opilci způsobili 4 000 nehod. Je to o 300 více než vloni. A zabili 23 lidí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události