Domácí

V Česku letos přibylo jen 21 kilometrů dálnic. Ministerstvo chce víc

Dvě stě kilometrů nových dálnic do čtyř let. S tímto plánem přišlo ministerstvo dopravy, které chce v dalších letech výrazně posílit silniční síť napříč celou republikou. Podle odborníků je to ale stále málo. Například Polsko postaví okolo 400 kilometrů dálnic každý rok.

Ministerstvo dopravy chce dupnout do pedálů stavebních strojů a rozjet výstavbu nových dálnic po celé zemi. Na konci prosince se má například začít stavět poslední úsek dálnice D1 u Přerova.

"Máme rekordní rozestavěnost. Staví se více než 240 km silnic a dálnic," prohlásil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V Česku je v provozu momentálně 1 355 kilometrů dálnic. Do konce roku jich ještě několik přibude. Těsně před Štědrým dnem to bude například 14kilometrový úsek D35 u Chrudimi.

Související obsah

"Letos se stihlo dokončit nebo je těsně před dokončením 21 kilometrů dálnic. To je ale o více než polovinu méně než loni. Tehdy se dokončilo 46 kilometrů," přiznal Jemelka.

Stále to je ale jen zlomek toho, co se staví například v sousedním Polsku. Loni se tam stihlo postavit 380 kilometrů dálnic. Za posledních deset let bezmála tři tisíce kilometrů. V Česku jsme za stejné období postavili jen 193 kilometrů.

"Bavili jsme se s kolegou, že v Německu dokážou za stejnou dobu postavit mnohem víc. Tady trvají třeba i obchvaty obcí strašně dlouho. Mně se třeba nelíbí, že když se spravuje dálnice, třeba D1, že se nerozšíří na tři pruhy," řekl televizi Nova jeden z řidičů.

Související obsah

"Potěší každý kilometr, ale pořád si myslím, že to je málo. Dálnice jsou nejbezpečnější pozemní komunikací," řekl dopravní expert Jan Pechout.

"Máme snahu dokončit páteřní síť ČR tak, abychom aspoň ji měli dobudovanou v nějakém rozumném horizontu," slíbil Jemelka. Rozdíl v rychlosti stavby dálnic vysvětluje ministerstvo odlišnou legislativou. V Polsku se prý například nemusí čekat dlouhé roky na vykoupení nebo vyvlastnění pozemků.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události