Domácí

Náledí ještě Česko neopustí. Reportérka TV Nova si zkusila, jak zvládnout smyk

Ledovka nebo náledí na silnicích potrápí řidiče minimálně ještě i ve středu. Co dělat ve chvíli, kdy se na takové silnici s autem ocitnete a jak se dostat ze smyku, se dozvíte z reportáže.

Led a sníh je noční můrou asi všech řidičů. I reportérka TV Nova si vyzkoušela, jaké to je se dostat do smyku i z něj.

"Točím tam, kam chci jet a u toho brzdím, funguje to perfektně. Nejčastější úplně, kdy se dostává smyk vlastně jak přetáčivej, tak nedotáčivej je při sjezdu z dálnice," vysvětlil instruktor bezpečné jízdy Petr Polanecký.

Podle expertů je smyk tak rychlá záležitost, že většina řidičů nestačí správně zareagovat.

Související obsah

"Když se to auto už dostává řekněme do nějaké krizové situace. Jsem na ledě do nějakého smyku, tak se to většinou odehraje ve vteřinách a už toho drtivá většina řidičů moc nedokáže vyřešit, pokud nejsou opravdu velmi zdatní," uvedl Tomáš Neřold, ředitel BESIPu.

Ať už máte auto s manuální nebo automatickou převodovkou, vždy byste se měli ve smyku zachovat stejně. "Dáme nohu rychle z plynu, automobil se bude chovat, jako kdybychom vyšlápli spojku, bude volně dojíždět a my, jakmile ucítíme, že jsme schopni nějak už manévrovat, začneme brzdit," popsal mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota.

Důležitá je v tomto období námraz a sněhu na silnici také brzdná dráha, která se výrazně prodlužuje.

Související obsah

"Jestliže napadne sníh, to je prodloužení řekněme dvojnásobné, a když je ledovka, tak je to čtyř, pětinásobné i více. Například brzdná dráha při 130 kilometrech je půl kilometru, zdůrazňuju půl kilometru, to znamená, že neubrzdíme opravdu nic," pokračoval Sirota.

Experti radí situacím, kdy se auto dostane do smyku, předcházet. "Jestliže tam jsem nebo musím, tak to první je opatrnost, noha z plynu a velká předvídavost. Víme, že na přemostěních, na úsecích lesních, v zatáčkovitých terénech a tak dále je to riziko smyku mnohem vyšší, takže tam jedu mnohem opatrněji," uzavřel Sirota.

Nejbezpečnější je ale podle odborníků nevyjíždět za tohoto počasí vůbec.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události