Domácí

Boj o zpoplatnění úseku dálnice D6. Ministerstvo se pře s krajem

Úsek dálnice D6 mezi Karlovými Vary a Chebem není na dálniční síť napojený v České republice ani v Německu. Už pět let tam proto platí výjimka z placení mýtného. To se ale má změnit. Ministerstvo dopravy by totiž rádo úsek zpoplatnilo. Krajské zastupitelstvo je však proti.

Dálnice, která by měla spojit Prahu až s německými hranicemi, se staví už od roku 1985. Jedním z hotových úseků D6 je ten mezi Karlovými Vary a Chebem. Už od roku 2017 na něm platí výjimka z placení mýtného. To by se podle ministerstva mohlo od roku 2024 změnit. S tím ale zásadně nesouhlasí krajské zastupitelstvo.

"Je to pořád jenom izolovaný kousek. I do Prahy jsou zatím jenom nějaké etapy. Z tohoto pohledu vnímáme jako logické, aby ten úsek mezi Karlovými Vary a Chebem zůstal bez zpoplatnění," řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Celý úsek má necelých 40 kilometrů a projedete ho téměř za 20 minut. Objízdná trasa přes Loket a Sokolov je sice jen o pět kilometrů delší, budete na něj ale potřebovat jednou tolik času. Lidé, kteří u trasy bydlí, se obávají, že se tam vrátí tisíce řidičů. "Už takhle je tady docela hustá doprava," prohlásil obyvatel Sokolova.

Související obsah

"I příští rok ta dálnice, stejně jako všechny ostatní dálnice bez poplatků, bez poplatků i zůstane," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Zpoplatněny ale budou všechny nově otevřené dálniční úseky. Včetně těch mezi Karlovými Vary a Prahou.

"V tuto chvíli máme strategii, že nově otevírané dálniční úseky budou zpoplatněny, protože máme za to, že za dálnice se má platit," pokračoval Jemelka. Krajské zastupitelstvo by chtělo, aby byl bez zpoplatnění do té doby, dokud nebude hotový i zbytek dálnice D6. Ta by měla být dokončena v roce 2030.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události