Autonovinky

Překvapivý vítěz evropského Auta roku. Titul poprvé bere americký elektromobil

Zdroj: Jeep / COTY

Ocenění evropské Auto roku 2023 získal Jeep Avenger, první plnohodnotný elektromobil amerického výrobce, který byl vyvinut pro evropský trh.

Výroční 60. ročník ankety Car of the Year vyhrál v Evropě Jeep Avenger. Finálové pořadí bylo vyhlášeno během ceremoniálu, který se poprvé konal na mezinárodním autosalonu v Bruselu.

V anketě hlasovalo 57 členů poroty, předních motoristických novinářů z 22 evropských zemí. Avenger od nich získal 328 bodů a 21 portoců ho ve svém pořadí umístilo na první příčku. Je to vůbec poprvé, co americká značka patřící do skupiny Stellantis získala tuto prestižní trofej.

​​Na druhém místě skončil elektrický "minibus" v retro stylu Volkswagen ID. Buzz, který získal 241 bodů. Třetí Nissan Ariya dostal 211 bodů a čtvrtá Kia Niro měla o 11 bodů méně. Finálovou sedmičku uzavřela dvojčata Subaru Solterra a Toyota bZ4X, která měla společnou nominaci.

Jediným modelem, který se dá pořídit s benzínovým motorem bez podpory elektřiny, byl ve finále Peugeot 408, všechna ostatní auta už jsou plně nebo částečně elektrifikována.

7. Subaru Solterra/Toyota bZ4X 133

Kompaktní SUV Avenger je prvním modelem připravovaného portfolia plně elektrických vozidel automobilky Jeep určeného pro Evropu. Vyrábí se ve závodě Stellantisu v polských Tychách.

Vybavený je novou generací 400voltového elektrického pohonu. Systém poskytuje výkon 115 kW odpovídající 156 k a točivý moment 260 Nm. Nová 54 kWh baterie vyráběná skupinou Stellantis poskytuje podle výrobce dojezd 400 kilometrů v kombinovaném provozu a 550 kilometrů ve městě.