Zahraničí

Slováci připravují bič na opilé řidiče. Líbí se i českým expertům

Expresní vězení jako bič na opilce za volantem. To připravuje ministerstvo spravedlnosti na Slovensku. Řidiči by tam mohli kvůli jízdě pod vlivem alkoholu skončit za mřížemi už během několika dnů, a to až na tři měsíce. Novinka má mít hlavně odstrašující a výchovný efekt. A souhlasili by s ní i někteří čeští dopravní experti a policisté.

Nadýchal přes dvě promile, jezdil přes soudní zákaz po Praze. Pokud půjde do vězení, může to trvat měsíce. Slovenští sousedi by takové řidiče rádi zavírali hned.

"Velmi rychle po zachycení nastoupit do výkonu trestu. Když to přijde po roce, ta efektivita se ztrácí," navrhl tamní ministr spravedlnosti Viliam Karas. 

A to platí i v Česku. "Nejslabší dopad celého toho systému je, že se to právě oddaluje," poznamenal dopravní expert Ihor Sirota. "Byl bych pro," dodal.

Související obsah

Česká policie sonduje, co přesně Slováci vymyslí. A chce si k tomu pak vyžádat materiály. "Pokud to bude použitelné v našem právním systému, tak určitě se o tom můžeme na úrovni ministerstva vnitra, ministerstva dopravy a spravedlnosti začít bavit," uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. 

Novinka by nejspíš znamenala zvýšený a stálý příjem klientů pro věznice. Ty české jsou dlouhodobě naplněny z 69 procent. Podle některých odborníků by ale nebylo fér házet do jednoho pytle, respektive vězení, řidiče, který třeba vlivem těžké životní situace udělal chybu jednou a šoféra notorického alkoholika. "Automatické poslání do vězení bez posouzení soudem či správním orgánem, to mi nepřijde úplně šťastné," upozornil dopravní expert Robert Kotál. 

Související obsah

Politici o radikálním řešení zatím dosud neuvažovali. "Vězení expresní, jak se tomu říká, tak to pokládám za nepřiměřenou podobu," prohlásil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "Naprosto chápu ten preventivní dopad. Ale ta prevence se dá dělat i jinak," myslí si člen sněmovního podvýboru pro dopravu Stanislav Berkovec (ANO).

"Jedinou možnost kde bych to viděl přínosné, je u někoho, kdo by mohl utéci," avizoval předseda sněmovního podvýboru pro dopravu Ondřej Lochman (STAN). Ne přímo bič, ale alespoň bičík se však na české opilce za volantem přece jen chystá. Příští rok by měla začít platit novela zákona, která mimo jiné zpřísní postihy za odmítnutí dechové zkoušky.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události