Domácí

Na silnicích se necítí bezpečně 54 procent řidičů. Důvodů je mnoho. ANKETA

Na silnicích se necítí bezpečně 54 procent řidičů. Důvodů je mnoho. ANKETA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Více než polovina českých řidičů se na silnicích necítí bezpečně. Důvodů je podle nich hned několik. Největším strašákem jsou bezohlední řidiči, trápí je ale i rychlá jízda či stav komunikací. Odborníci se přitom shodují na tom, jak takové řidiče k bezpečnému chování na silnicích motivovat.

Mnoho řidičů vnímá svou jízdu jako správnou, a to i navzdory tomu, že sami sem tam poruší nějaký dopravní předpis. Podle ministerstva dopravy to má jasný důvod – hrozící pokuty považují za nedostatečné. To dokazují i data za rok 2022, kdy se řidiči dopustili více než 466 tisíců dopravních přestupků.

Možná i z toho důvodu se na silnicích necítí bezpečně až 54 procent řidičů. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo dopravy. Nejvíce se bojí dalších bezohledných řidičů a jejich chování. Strach mají i z agresivních řidičů a těch, kteří porušují pravidla silničního provozu.

Důvody pro pocit nebezpečí | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

​Někteří řidiči se ale cítí ohroženi i nebezpečným předjížděním či rychlou nebo riskantní jízdou ostatních řidičů. Některé znepokojuje i stav českých silnic a mladí, "nevyježdění" řidiči.

​​Mezi nejčastější přestupky v roce 2022 ale patřilo právě nedodržování rychlosti. Policie v loňském roce evidovala celkem 149 401 takových přestupků. Výrazně častěji se údajně překračuje jízda v obci. Porušování maximální rychlosti přitom považuje více než polovina řidičů za nebezpečné.

Související obsah

"Ukázalo se, a vyplývá to i z dalších dat, že řidiče je potřeba v takové situaci také více motivovat, neboť nyní nastavená výše pokut má jen omezený efekt. Klíčem je bodový systém. Důležité je, aby nastavená pravidla byla pro řidiče srozumitelná a sami vnímali, proč je mají dodržovat. Proto se snažíme veřejnosti vysvětlovat, jaký je smysl úprav bodového systému, a cílíme v nich na nejrizikovější dopravní přestupky," doplňuje ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Nový a přehlednější bodový systém | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

​Právě bodový systém je údajně to, co na neposlušné řidiče zabírá. Systém k dodržování předpisů motivuje až 84 procent řidičů. Podle ministerstva totiž pro řidiče představuje největší hrozbu ztráta řidičského oprávnění. To pak může představovat komplikace nejen v osobním, ale i v pracovním životě.

Agresivní řidič kvůli pár vteřinám ohrozil několik lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události