Domácí

Škoda zdražuje nová auta o desetitisíce. Výrazně rostou i čekací lhůty

Nová auta zdražují a prodlužují se také čekací doby na ně. Například největší tuzemská automobilka zvyšuje ceny u některých modelů o desítky tisíc. Důvodem jsou prý ceny dílů, energií a také přetrvávající nedostatek čipů. Ale ne všechny automobilky zdražují až teď. Některé ceny měnily v průběhu loňského roku. Na nová auta se přitom čeká klidně i déle než rok.

Škoda Fabie zdražila o 20 tisíc korun, Scala o 42 tisíc, Kamiq dokonce o 52 tisíc a za jeho většího bratra Kodiaqa si zákazníci připlatí ještě více. Nejzásadnější zdražení pocítí zákazníci právě u tohoto modelu, a to až o 86 tisíc korun.

Automobilka tvrdí, že jde o reakci na zvyšování cen energií, práce nebo dalších vstupů. Nárůst cen u některých modelů prý kompenzuje vyšší výbavou vozů. "Se zvýšením cen dostane rovněž většina modelů do základní výbavy další prvky, za které si dříve zákazníci museli připlácet," ujišťoval mluvčí firmy Škoda Auto Pavel Jína. Jde například o zadní parkovací senzory, vyhřívání předních sedadel anebo multifunkční volant.

Už v průběhu minulého roku zdražily například automobilky Hyundai, Opel anebo Toyota. Ty se prý letos k podobnému kroku nechystají. "Zdražování u Toyoty nemáme v plánu. Jdeme opačným směrem. Zvýhodnili jsme podmínky pro nákup," sdělil ředitel firmy Toyota & Lexus Martin Peleška.

Související obsah

Češi si nová auta moc nekupují. Prodeje byly loni nejhorší za devět let. Důvodem můžou být i dlouhé čekací doby. "Já mám objednaný nový vůz, čekám na něj už devět měsíců a uvažuji o tom, že si pojedu vybrat do Německa nějaký jiný vůz," podělil se důchodce Jan Hunal.

Stejně jako pan Hunal uvažují zřejmě i další Češi. Víc teď frčí auta ojetá. "Statistiky za rok 2022 ukazují nárůst dovozu aut ze zahraničí, a je to dáno převisem poptávky nad nabídkou," předpokládá mluvčí Svazu dovozců automobilů Petr Horák.

"Velmi často se teď dováží vozy s větším výkonem a obsahem," vysvětlil dovozce automobilů ze zahraničí David Štafl. Patová situace by měla podle ekonomů přetrvat i v roce 2023. Vše prý závisí na dostupnosti klíčových dílů a čipů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události