Elektromobilita

Tesla výrazným zlevňováním vyděsila konkurenci. Model Y je levnější než Enyaq

Tesla výrazným zlevňováním vyděsila konkurenci. Model Y je levnější než Enyaq
Zdroj: Tesla

Nedávné agresivní zlevňování automobilky Tesla vyvolalo nejistotu u konkurence. Ceny některých modelů amerického výrobce klesly o víc než 300 tisíc korun a konkurenční automobilky teď vyčkávají, jak dlouho tahle strategie vydrží. Tak výrazné zlevnění totiž může značně zamíchat kartami na trhu s elektromobily.

Automobilka Tesla v půlce ledna šokovala konkurenty, když přišla s globálním snížením cen až o 20 procent.

Například Model 3 je levnější až o 270 tisíc než na konci minulého roku. Cena SUV Model Y spadla dokonce o 340 tisíc a dá se tak pořídit za cenu pod 1,2 milionu a vyjde zhruba o 60 tisíc levněji než třeba Škoda Enyaq, která má přitom kratší dojezd a nižší výkon.

Cenová politika Tesly tak nejspíš povede k zlevnění ojetých elektromobilů a je možné, že nakonec donutí další výrobce srazit ceny i u nových modelů.

"Budeme to sledovat. Je otázka, jestli jde o dlouhodobý, nebo krátkodobý krok. My jsme ceny kvůli rostoucím nákladům museli zvyšovat a uvidíme, jaká bude situace na trhu," cituje portál časopisu Forbes člena představenstva Škody Auto Martina Jahna.

"Nemyslím si, že by ostatní výrobci elektromobilů měli prostor pro takové snížení cen. Výrazně by to ohrozilo profitabilitu elektrických vozů. Pokud elektroauta nebudou profitabilní, nemůžeme je vyrábět. Je to destruktivní krok," dodává Jahn.

Podobně mluví i ostatní konkurenti. Škodovka přitom před pár dny ceny u některých modelů zvedla, už v průběhu minulého roku zdražily například automobilky Hyundai, Opel anebo Toyota.

Související obsah

​"Dopady vyhodnocujeme a nemohu vyloučit, že krok Tesly určitým způsobem zohledníme v cenové politice modelů, které na český trh v blízké budoucnosti zamíří," reagoval pro Forbes David Pavlíček z Hyundai Motor.

Čeká se, jak dlouho Tesla se svojí agresivní strategií vydrží. Do karet jí ale hraje, že se jí daří postupně navyšovat výrobu a zkracovat dodací lhůty, se kterými má její konkurence velký problém. Americký výrobce má poprvé velké skladové zásoby a přitom mu slábla poptávka. Právě to by výrazné zlevnění mělo změnit.

Deutsche Bank odhadla, že se tím Tesla připraví až o sedm miliard dolarů na letošním zisku, analytici ale tvrdí, že díky tomu dokáže posílit a dlouhodobě udržet pozici globální jedničky na trhu s elektromobily a porážet sílící konkurenci.

"Věřím, že například německá trojka Volkswagen, BMW a Mercedes tlak Tesly ustojí, ale otazník visí nad řadou ostatních," poznamenává pro Forbes popularizátor elektromobility Jan Staněk, který stojí za specializovaným webem ElectroDad.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Elektromobilita

Důležité Události