Domácí

Řadě řidičů propadne dálniční známka. NÁVOD, jak si ověřit, do kdy platí vám!

dálnice
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Řidiči by měli zbystřit. Téměř 850 tisícům ročních elektronických dálničních známek totiž vyprší do konce ledna platnost. Ministerstvo dopravy proto řidičům radí, aby si zkontrolovali, do kdy jejich e-známky platí a včas koupili novou.

Ministerstvo dopravy apeluje na všechny řidiče. Radí, aby si zkontrolovali platnost své elektronické dálniční známky. Až 850 tisícům z nich totiž koncem ledna vyprší platnost. Ověřit si, do kdy e-známka platí, je přitom jednoduché.

Jak můžu zkontrolovat platnost e-známky?

V klidu mohou být ti, kteří si nastavili, že chtějí dostat upozornění na konec platnosti známky. V takovém případě totiž upozornění obdrží do e-mailu, případně i prostřednictvím SMS, pokud zadali svoje telefonní číslo.

"Pokud si nejste jistí, zda máte toto upozornění nastaveno, jednoduše to ověříte a případně nastavíte na webu edalnice.cz. Stačí v boxu 'Správa známky' zadat SPZ a autorizační kód z potvrzení o úhradě, které jste obdrželi e-mailem při koupi známky," říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

Na stejných stránkách si ale můžete zkontrolovat i přímo platnost e-známky. Postup je navíc podle ministerstva nejen rychlý, ale i snadný. "V části 'Ověření platnosti' uvedete SPZ a stát registrace vozidla a systém hned ukáže, zda je známka platná a do kdy," vysvětluje Paroubek.

Související obsah

​Co dělat, pokud moje e-známka neplatí?

Pokud zjistíte, že doba expirace vaší dálniční známky se blíží, nebo dokonce už uplynula, můžete si na stejných stránkách hned koupit novou. On-line nákup známek nyní využívá asi 90 procent řidičů. Pokud se vám ale zamlouvá spíše osobní koupě, stále je možné známku pořídit na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil a v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech.

S nákupem elektronické dálniční známky ale nemusí řidiči dlouho otálet. Její nákup je možný v předstihu až 90 dnů před počátkem platnosti. Ministerstvo ale upozorňuje, že řidiči by si vždy měli uchovávat potvrzení o úhradě známky s autorizačním kódem, který je důležitý kvůli případným změnám, například při změně poznávací značky.

Související obsah

​Kolik za e-známku letos zaplatíme?

Cena elektronické dálniční známky se v roce 2023 nijak nezmění. Roční známka vyjde řidiče na 1 500 korun. Pokud si ji potřebujete pořídit pouze na měsíc, zaplatíte 310 korun.

Ušetří naopak ti, kteří jezdí auty poháněnými zemním plynem a biometanem. Pro ně je cena za elektronickou dálniční známku poloviční. Elektromobily jsou od dálničního poplatku navíc osvobozené úplně.

Jízda bez známky po dálnici se může pořádně prodražit. Policisté a celníci mohou v takovém případě uložit na místě pokutu až pět tisíc korun. Ve správním řízení pak může sankce dosáhnout až 20tisícové pokuty. V minulém roce policie uložila na místě pokutu více než 34 500 provinilcům.

Řidič zběsile ujížděl Děčínem hlídce. Nechte mě, jedu domů, volal na linku 158:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události