Domácí

Řidička vjela na D1 do protisměru. Její reakce zarazila i dopravního experta

Krušnou chvilku prožili řidiči, kteří v neděli dopoledne projížděli dálnicí D1 v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku. Mladá řidička tam zřejmě omylem z nájezdu vjela do protisměru. Když si vzápětí uvědomila svou chybu, rozhodla se ji napravit. Tím situaci podle dopravního experta ještě zhoršila. Ona i ostatní řidiči měli obrovské štěstí, že to neskončilo autonehodou.

Na událost redakci TN.cz upozornil pan Jakub, který v tu dobu zrovna projížděl nájezdem na dálnici D1 v Ivanovicích na Hané směrem na Vyškov. "Jeli jsme na nájezd a najednou tři až čtyři auta začala brzdit. Vtom první z nich zabočilo doleva do protisměru. Všichni začali troubit, aby ji na to upozornili," popsal situaci, kterou zároveň zachytil na videu.

Za volantem auta podle něj seděla řidička ve věku mezi zhruba 25 až 35 lety. Ve chvíli, kdy na ni ostatní řidiči troubili, jí zřejmě došlo, jakou chybu udělala. "Otočila se a vrátila se zpět do připojovacího pruhu," doplnil autor videa. Událost se sice obešla bez vážných následků, podle dopravního experta Romana Budského ale řidička může mluvit o obrovském štěstí.

Související obsah

​A nejen ona. Svou chybou mohla vážně ohrozit i další šoféry. "Ten kousek byl sám o sobě nebezpečný. Zůstala totiž stát v tom nejnebezpečnějším pruhu na dálnici čili v tom předjížděcím," řekl Budský. Následnou reakcí ale řidička celé situaci nasadila korunu.

"To, co tam potom začala vyvádět...," zarazil se expert. "Začala se otáčet, postavila se napříč a dlouhé, opravdu dlouhé vteřiny jí trvalo, než se s tím autem někam pohnula. Jen náhodou se to celé obešlo bez bouračky," konstatoval Budský.

Pokuta a sedm bodů

Pokud už se někomu stane, že vjede na dálnici do protisměru, rozhodně by podle experta neměl situaci napravovat otáčením se. "Je tam široká krajnice, správné řešení by bylo, kdyby vjela úplně doleva do té krajnice, nechala rozsvícené blikačky a informovala policii, že na dálnici vjela špatně a jestli by jí neposkytli asistenci a nevrátili ji zpět do správného směru," řekl Budský.

Zdůraznil, že na dálnici je zakázáno vjíždění do protisměru, otáčení, couvání. "Pokud to šofér provede, zákon stanovuje pokutu pět až deset tisíc korun, sedm bodů a 6 až 12 měsíců zákaz řízení," doplnil. Jaký trest by dostala po zavolání policie, záleží, jak by se k tomu hlídka postavila.

Související obsah

​"Ona se nejspíš bála, co bude, až přijede policie, a chtěla odtamtud rychle pryč. Z videa je ale patrné, že ta paní nebyla zdaleka tak zručná, aby to zvládla. Zkušený šofér by to otočil na první dobrou. Ona to tam ale točila nešťastně, trvalo to hrozně dlouho. Vytvořila tam špunt," dodal k chování řidičky Budský.

Pokud auto jede například rychlostí 130 km/h, za jedinou vteřinu ujede přes 36 metrů. Řidička se tam přitom podle videa otáčela minimálně 20 vteřin. Představovala tak riziko i pro řidiče, kteří od ní byli vzdálení stovky metrů.

Proč žena z nájezdu odbočila do protisměru, je nejasné. Z videa je podle experta patrné, že vodorovné značení je v místě kvalitní a dobře viditelné. Řidička tak buď pravděpodobně nedávala pozor, nebo byla zmatená. "Mohla ji tam i navést navigace, mnoho lidí neumí rozdělovat pozornost," řekl Budský a dodal, že podle statistik na dálnici vjede do protisměru zhruba jeden řidič denně.

Stejné štěstí jako tato řidička neměl 74letý senior, který loni v září na dálnici D1 vjel do protisměru a začal se ve tmě otáčet. Při tom do něj narazilo jiné auto:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události