Domácí

Nabíjecí lampy v Praze využily stovky vozidel. Plánují se zřídit další

Na městských lampách v Praze mohou majitelé elektroaut využívat nové nabíječky. Město je zatím nechalo nainstalovat na 13 místech a od začátku prosince v nich lidé nabili už 600 vozidel.

Tři sta EV ready lamp na nabíječky do konce roku, takový je plán Technologií hlavního města Prahy (THMP) a magistrátu. "Budujeme EV ready lampy, které jsou infrastrukturou pro pomalé nabíjení," řekl člen představenstva THMP Libor Fiala.

K využití nabíječky se můžete dokonce i registrovat na webových stránkách, kde máte výhodnější tarif. "Pokud chcete nabíjet pouze jednorázově, je možné na těch nabíječkách načíst QR kód a vybrat si jeden z rychlých tarifů od 30 do 180 minut," dodal Fiala.

Související obsah

​Na některých lampách se mohou nabíjet zároveň dvě elektroauta. Záleží na typu automobilu, ale průměrně nabití trvá zhruba 5 až 6 hodin. K instalaci nabíječek je třeba i úprava infrastruktury. Ta se dělá v rámci obnovy veřejného osvětlení.

"Když se rozkopává chodník a dělají se nové kabelové sítě k lampám veřejného osvětlení, tak abychom u vybraných lamp, kde to dovoluje situace, položili kabel, který dokáže více než svítit," objasnil radní Jan Chabr (TOP 09).

EV ready lampy na nabíječky už jsou v lokalitách Prosek, Vokovice, Kamýk, Háje a Černý Most. V budoucnu by další měly přibýt například v Kobylisích, Bohnicích, Dvorcích, Vršovicích nebo na Velké Ohradě.

Mapa zobrazující pozici nabíječek na elektromobily
Mapa zobrazující pozici nabíječek na elektromobily | Zdroj: TV Nova

​Instalaci nabíječek podporuje i ministerstvo životního prostředí. "Já myslím, že je potřeba se připravit na nástup elektromobility. Využití uličních lamp jako možnosti pro nabíjení smysl dává," zhodnotil náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Technologie hlavního města Prahy letos také očekávají navýšení tržeb, a to na téměř miliardu a půl. "Budeme dodávat elektrickou energii městu, to je významná část toho navýšení, a samozřejmě se pokoušíme navyšovat i náš podíl v rámci dalších technologií jak z hlediska servisu, tak z hlediska obnovy," přiblížil Fiala. Náklady na 2 000 dobíjecích bodů a úpravu infrastruktury lamp se budou pohybovat kolem 860 milionů korun.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události