Elektromobilita

Konec gigafactory Volkswagenu u Plzně? Škodovka mírní paniku: Jednáme dál

Konec gigafactory Volkswagenu u Plzně? Škodovka mírní paniku: Jednáme dál
Zdroj: Škoda Storyboard

Zpráva deníku Financial Times výrazně otřásla plány na stavbu továrny na baterie v Česku. Podle ní totiž Volkswagen jako hlavní investor dal přednost stavbě gigafactory v USA a plány ve východní Evropě pozastavil. Obavy ze ztráty obří investice teď mírní ministerstvo průmyslu, automobilka Škoda Auto i zástupci jejího mateřského koncernu Volkswagen.

"Zájem VW o výstavbu Gigafactory ve východní Evropě trvá a jednání i příprava projektu pokračují," ujišťuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Reaguje tak na zprávy deníku Financial Times, podle kterého Volkswagen svoje evropské plány zastavil a přednost dostala investice do obří továrny na baterie do elektromobilů v USA.

Znamenalo by to tvrdou ránu pro automobilový průmysl v Evropě, který čelí tvrdé čínské konkurenci, a také pro Česko, protože jednou z favorizovaných lokalit pro výstavbu gigafactory za 120 miliard korun je letiště Líně na Plzeňsku.

"Dnes ráno jsem se telefonicky spojil s Martinem Jahnem z vedení Škoda Auto, který mi potvrdil, že rozhodnutí o Gigafactory v nemá vliv na obdobný projekt v Evropě," napsal ve středu na twitteru Síkela ve snaze odpovědět na otázku, zda Česko o investici přišlo.

I šéf Škoda Auto Klaus Zellmer vzkázal, že Líně jsou pořád ve hře a o továrně v Česku se pořád jedná. Podle něj neexistuje souvislost mezi rozhodnutím o umístění gigafactory v Severní Americe a rozhodnutím o umístění v Evropě, kde se rozhoduje mezi Českem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem.

"Česká republika má mezi kandidátskými zeměmi vynikající pozici pro získání gigafactory. Musíme však počkat, co přinese takzvaná nová Zelená dohoda. Koncern ji musí vyhodnotit i z hlediska dotací a investičních pobídek," uvedl Klaus Zellmer už před pár dny.

"Neexistuje žádná souvislost mezi rozhodnutím o umístění gigafactory v Severní Americe a rozhodnutím o umístění v Evropě," doplnila automobilka Škoda Auto ve středu

I Volkswagen už oficiálně vzkázal, že nebyla učiněna žádná rozhodnutí o umístění jeho závodů v Severní Americe nebo Evropě a že je oddán svému plánu vybudovat do roku 2030 v Evropě další továrny na výrobu článků o kapacitě přibližně 240 GWh. "Ale k tomu potřebujeme správné rámcové podmínky. Proto čekáme a uvidíme, co přinese takzvaný EU Green Deal," uvedla společnost.

Související obsah

​Jde totiž o peníze a dotace. USA nabídly investiční pobídku ve výši 10 miliard eur (235 miliard korun) a na to Volkswagen pochopitelně slyší. Obzvláště když stále není jasné, jaké podpůrné balíčky pro "zelené" investice vymyslí Evropa v rámci programu Green Deal.

Jde i o určitou formu nátlaku, EU má totiž svůj dotační plán nastínit během března a dobře ví, že automobilový průmysl na starém kontinentu továrny na baterie nutně potřebuje, aby mohl plnit unijní plány pro přechod k elektromobilitě.

Související obsah

​"Evropa riskuje prohru v závodu o miliardové investice, o kterých se bude rozhodovat v příštích měsících a letech," podotkl bez zastírání člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall na sociální síti LinkedIn.

Volkswagen původně plánoval svoje gigafactory na šesti místech. Letos začne fungovat gigafactory ve Švédsku, další v roce 2025 v Německu a o rok později na jihu Španělska. Ve hře jsou tak lokality pro další tři.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Elektromobilita

Důležité Události