Zajímavosti

Automobilky se připravují na přechod k elektromobilitě. Vrcholí boj o gigafactory

Evropské automobilky se připravují na přechod k elektromobilitě. Ve střední Evropě vrcholí boj o to, kde bude stát továrna na baterie koncernu Volskwagen. Jak zásadní je tento projekt pro Česko, objasnil šéf Škody Auto Klaus Zellmer.

Z války na Ukrajině jsme se poučili, jak nebezpečné je pro Evropu být tak silně závislí, jako jsme byli na Rusku. S elektromobilitou ale zase hrozí závislost na Číně. "Jako ve všem v životě, i tady je důležité najít rovnováhu. Myslím, že jsme zašli až příliš daleko, pokud jde o závislost na jednotlivých dodavatelích," vyjádřil se šéf Škoda Auto Klaus Zellmer. 

"Navíc čím větší je výběr, tím více můžete ušetřit a získat lepší cenu. Naše závislost na Číně je skutečně vysoká, hlavně pokud je o polovodiče, a to především z Tchaj-wanu. A všichni víme, jaké panuje v této oblasti napětí. My ve Škodě pracujeme na tom, abychom tuto závislost snížili, ale nikdy ji zcela neodstraníme," vysvětluje.

Související obsah

​S rozvojem elektromobility souvisí i plány Volkswagenu na stavbu vlastní továrny na baterie, takzvané gigafactory, která by mohla stát v Česku. "Nejdůležitější součástí elektromobilu je baterie. Takže je pro nás nutnost do této transformace zapojit i náš automobilový průmysl v Česku a dostat tuto historickou šanci," tvrdí Zellmer.

"Po dlouhém výběru se jako nejlepší lokalita ukázalo letiště Plzeň-Líně, a to z celé řady důvodů. Co jsme jistě podcenili, je téma komunikace, a to spolu s vládou a se zástupci z regionu. Na tom je potřeba zapracovat. Rozhodnout se má ještě letos," pokračuje šéf automobilky.

"Myslím, že pokud jde o technické parametry – použitelnost pozemku, infrastrukturu, plány na rozšíření, napojení na elektřinu, vodu, cesty, tak ty splňujeme. Příští týden budeme opět na místě jednat s tamními zástupci, abychom tyto plány dopracovali. A doufáme, že až se bude rozhodovat, kam tato mnohamiliardová investice poputuje, padne rozhodnutí, že do Česka," dodal.

Na celý rozhovor se můžete podívat zde:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události