Domácí

Aktivisté opět zablokovali pražskou magistrálu. Protesty plánují každý týden

Na pražské magistrále v pátek ráno opět protestovalo několik desítek aktivistů. Ti usilují o to, aby byla v hlavním městě plošně zavedena maximální povolená rychlost 30 kilometrů za hodinu. Aktivisté zablokovali dva jízdní pruhy na Nuselském mostě, proto se tvořily kolony. Demonstranti plánují protesty opakovat každý týden.

Na magistrálu směrem do centra vyrazila v pátek kolem osmé hodiny ranní asi padesátka aktivistů. Na Nuselském mostě zablokovali dva jízdní pruhy, čímž se na několik desítek minut zbrzdil provoz. "Při pochodu účastníků shromáždění prováděla policie dohled nad dodržováním veřejného pořádku," informovala mluvčí policie Violeta Siřišťová.

"Policisté usměrňovali provoz na pozemních komunikacích s cílem minimalizovat omezení v dopravě. To trvalo 41 minut. Demonstrace byla bez narušení veřejného pořádku," vysvětlila Violeta Siřišťová, že během protestu nenastaly žádné větší potíže. Demonstranti shromáždění policii ohlásili. Řidiči, kteří v ranní špičce spěchali do práce, ale příliš nadšení nebyli.

Související obsah

​Demonstraci svolala iniciativa, která usiluje o ulice bez aut. Po pražském magistrátu aktivisté požadují zavedení nejvyšší povolené rychlosti 30 kilometrů za hodinu na celém území Prahy. Argumentují tím, že by se zvýšila kvalita ovzduší i bezpečnost v hlavním městě. K podobnému kroku přistoupila například už Paříž nebo Brusel.

​Protestující se sešli na magistrále už ve středu. Tehdy přišlo jen patnáct lidí. V pátek jich bylo hned několikanásobně více. Aktivisté prý plánují podobné pochody po pražských páteřních komunikacích pravidelně opakovat, a to ve středu a v pátek. 

Aktivisté v Německu se přilepili k příjezdové cestě. Propukly střety mezi demonstranty a policií (1/2023):

eska, tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události