Domácí

Velká komplikace při stavbě důležité dálnice. Aktivisté uspěli u ministerstva

Velká komplikace při stavbě důležité dálnice. Aktivisté uspěli u ministerstva
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Dostavba dálnice D3 ve Středočeském kraji se dost možná zase zdrží. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) totiž zrušilo výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů. Schvalovací proces tak nemůže pokročit.

Krajský úřad (KÚ) Plzeňského kraje dříve udělil výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů. "MŽP uznalo námitky odvolatelů, které se týkaly nejasností obsahu žádosti či početnosti populací ohrožených druhů," poznamenalo ale v úterý uskupení Alternativa středočeské D3, která proti výstavbě bojuje, v tiskové zprávě. Dálnice by měla spojit Prahu s Českými Budějovicemi a ideálně vést až do Rakouska.

"MŽP rozhodnutí KÚ Plzeňského kraje zrušilo a věc mu vrátilo k novému projednání. Rozhodnutí již nabylo právní moci," potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová. "MŽP uložilo krajskému úřadu doplnit podklady, zejména ohledně početnosti populace dotčených zvláště chráněných druhů. Vyjasnit je třeba i předmět řízení, tedy okruh zvláště chráněných druhů," doplnila.

Související obsah

Podle uskupení Alternativa středočeské D3 veřejný zájem dálnici dostavit nepřevažuje nad lidskými právy, jako jsou soukromé vlastnictví, zdraví obyvatel či příznivé životní prostředí. "Ministerstvo dopravy nepředložilo důkazy o jasné ekonomické a dopravní výhodnosti této mimořádně vysoké investice. Ztráty pro dotyčné území by byly obrovské a přesahují lokální měřítko," prohlásil předseda Alternativy středočeské D3 Roman Andres.

Redakce TN.cz požádala ministerstvo dopravy o vyjádření. "Za nás jako za ministerstvo dopravy k tomu není potřeba žádný komentář," odpověděl mluvčí rezortu František Jemelka.

"Investor bude muset zpracovat nové terénní průzkumy. Vydání nového rozhodnutí nelze očekávat dříve než koncem roku 2023. Bez tohoto povolení a bez prodloužení stanoviska EIA, které se řeší již téměř rok, nelze vydat rozhodnutí o umístění stavby. Problémy této stavby zdaleka nekončí, avizované termíny zahájení stavby jsou zbožná přání pana ministra Kupky (ministr dopravy Martin Kupka (ODS) – pozn red.)," uvedl advokát odvolatelů z Alternativy středočeské D3 Michal Bernard.

Související obsah

Dostavba důležité dálnice je tak v ohrožení. Ministerstvo dopravy dříve avizovalo, že stavět by se mělo začít v roce 2026. Rozhodnutí MŽP ale může vše ještě zpomalit.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zatím nedokáže přesně říct, jestli se výstavba opravdu zdrží. "Bude záležet, jestli se s výtkami budou moct vypořádat na Krajském úřadu v Plzni, nebo je budeme muset řešit my. Momentálně se výtky analyzují. V tuto chvíli nedokážeme říct, jestli to nějak změní plány," řekl TN.cz mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Podle ŘSD se rozhodnutí týká tří z pěti úseků. "U zbývajících dvou úseků dálnice D3 MŽP rozhodnutí potvrdilo. V plánech na výstavbu dálnice se tedy nic nemění," avizoval Studecký.

Aktivistům vadí, že má jít dálnice přes Posázaví. Navrhují tedy například více pruhů na silnici I/3. Kupka dlouhodobě tvrdí, že trasa je daná a díky tunelu či mostu přírodu neohrozí.

Nyní se navíc podle aktivistů plánuje soud. Ten má rozhodovat o tom, jestli jsou udělené výjimky na úsecích, kde MŽP odvolání neuznalo, odborně správné. 

Soud už minulý rok rozhodl, kudy dálnice povede:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události