Domácí

Kamioňák netrefil na rychlostní silnici sjezd. Tak zastavil provoz a vycouval to

Život ostatních řidičů ohrozil řidič polského kamionu. Ten se špatně zařadil do pruhu na silnici pro motorová vozidla, která vede od Písku a v těchto místech se plynule napojuje na konec dálnice D4. Ta vede na Prahu, kam chtěl kamioňák zamířit, jenže si najel na sjezd na Plzeň a Strakonice. Místo, aby tedy ze silnice sjel a našel cestu, jak se na ni vrátit, kamioňák zastavil a nacouval do správného pruhu.

Řidič polského kamionu sjel v sobotu ze silnice z Písku na Prahu na Strakonice. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby si to následně nerozmyslel a nerozhodl se zacouvat zpátky. To je ale na těchto komunikacích zakázáno. K jeho smůle ho navíc natočila čtenářka TN.cz. 

"Bylo to velmi riskantní. Jednak nikdo nečeká, že se něco takového bude odehrávat na dálnici nebo na silnici pro motorová vozidla, a zadruhé ten řidič couval poslepu. Asi se tedy díval do zpětných zrcátek, ale vůbec neviděl, co se děje těsně za jeho vozidlem," okomentoval záběry nebezpečného řidiče odborník na dopravu Roman Budský.

"Když se napojoval do pravého pruhu, tak bylo vidět, že tam projížděla další auta, takže i pro ně představoval nemalé nebezpečí. Řidiči na tomhle typu komunikací s něčím takovým zkrátka nepočítají. Stačila chvilka nepozornosti ze strany nějakého jiného účastníka silničního provozu a byla by z toho vážná dopravní nehoda," vysvětlil expert.

Související obsah

Nebezpečnosti tohoto jednání odpovídají také tresty, které podobně lehkomyslným řidičům hrozí. "Kdo v rozporu se zákonem na tomto typu komunikací couvá, musí počítat s tím, že ho čeká sedm trestných bodů, ve správním řízení pět až deset tisíc korun pokuta a až rok zákaz řízení," vyjmenoval Budský seznam trestů. 

Správně by podle něj měl řidič z rychlostní silnice sjet, najít nějaké bezpečné místo, tam se otočit a zase na ni najet. "Asi to považoval za ztrátu času a nechtěl najíždět kilometry navíc. Trošku zabolí, když to dělá řidič kamionu, který by měl být profesionál, u kterého by člověk očekával, že se bude chovat tak, aby nepřestavoval pro ostatní řidiče žádné nebezpečí," dodal Budský.

Zdůraznil ale, že nepozornost na dálnicích není nic neobvyklého. "Někteří řidiči na těchto rychlostních komunikacích často vypnou pozornost a začnou se věnovat i jiným záležitostem, než je řízení vozidla – surfují po internetu, vyřizují si SMS atp. Jak vidno, nejedno překvapení na ně může na té dálnici čekat. Čili i při jízdě po dálnici je potřeba se v maximální míře věnovat řízení," řekl. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události