Domácí

Autobus se na přechodu těsně minul s chodci. Dopravce vinu odmítá

Nebezpečnou dopravní situaci zachytila koncem minulého týdne palubní kamera v Mladé Boleslavi. Na přechodu se potkali chodci a autobus hromadné dopravy.

Video zaslal redakci TN.cz jeden z řidičů, který nechtěl být jmenován. Na záběrech z půl osmé ráno ze čtvrtka minulého týdne je vidět autobus hromadné dopravy na lince 315, jak jel po Jičínské přes křižovatku s ulicí Jilemnického.

Na videu z palubní kamery auta v protisměru je patrná červená na semaforu. Autobus se přibližuje k přechodu, chodci buď rychle přeběhnou, nebo se zastaví na ostrůvku. Záběry zachycují dívku v růžové bundě, která si přecházení rozmyslí a vrátí se na ostrůvek, aby mohl autobus projet. Několik chodců se na přechodu s autobusem těsně mine.

Podle autora videa na přechodu pro chodce svítila zelená a autobus měl červenou. To ovšem rozporuje dopravce, který linku provozuje. "Nechceme spekulovat, protože z videa bohužel nejsou zřejmé náležitosti všech účastníků silničního provozu v křižovatce a jejím okolí, řidič do ní podle svého tvrzení vjel na zelenou. Na naše šoféry dohlížejí instruktoři jízdy, pravidelně je proškolují, řeší jejich styl jízdy nebo jim radí, jak předcházet krizovým situacím," uvedl pro TN.cz.

Související obsah

​Redakce TN.cz oslovila dva dopravní experty. Oba se shodli ve svém hodnocení na tom, že pouze z videa nejde určit viníka nebezpečné situace, protože není zaznamenáno, kdo udělal chybu. Jestli chodci, nebo řidič autobusu. Ale není možné, aby pro autobus i na přechodu zároveň svítila zelená.

"Vidíme to jen z pohledu řidiče, který je proti tomu autobusu. A nevím, jestli tomu autobusu skutečně svítila červená. Kdyby měl zelenou, tak by ti chodci přecházeli na červenou, takže je nechal projít a protáhl se za nimi. Buď autobus, nebo chodci, někdo z nich musel udělat přestupek. Buď jel autobus na červenou, nebo šli chodci na červenou," zhodnotil dopravní expert Roman Budský.

"Z tohoto konkrétního videa se nedá určit, jestli chodci šli na červenou, nebo autobus jel na červenou. Ale někdo z nich stoprocentně na tu červenou šel nebo jel. Naprosto vylučuji, že by jak chodci, tak autobus měli zelenou," okomentoval dopravní expert Robert Kotal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události