Domácí

Ministr dopravy vysvětluje zdražení dálničních známek. Změnu ceny prý obklopují mýty

Ministr dopravy vysvětluje zdražení dálničních známek. Změnu ceny prý obklopují mýty
Dálnice – ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Změnu ceny dálničních známek, kterou ministerstvo dopravy naplánovalo na březen příštího roku, podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) obklopují mýty a nepravdy. Přečtěte si, jak ministr zdražení vysvětluje.

Zdražení dálniční známky, které proběhne v příštím roce, se od květnového oznámení setkává s kritikou. A podle ministra dopravy Martina Kupky často neoprávněnou.

"Je jasné, že navýšení ceny nikdo nevítá," připouští Kupka. Zároveň se ale pokusil vysvětlit některé nepravdy a mýty, které podle něj zvýšení ceny provázejí.

Levnější dálnice v Rakousku?

"Zaznamenal jsem srovnání s Rakouskem a jeho rozsáhlejší dálniční sítí. Právě tam se ale cena každý rok zvyšuje s inflací, zatímco u nás se 10 let nezměnila," uvádí ministr.

​"Kdybychom postupovali stejně jako naši jižní sousedé, vycházela by roční známka už letos kvůli inflaci na 2300 korun. Navíc jsou v Rakousku některé úseky zpoplatněny úsekovým mýtem, kde za průjezd řidič zaplatí až 17 eur (400 korun). K ceně roční známky tak mohou rychle naskakovat další částky," upozorňuje Kupka.

Zdroj: Cebia

Ceny podle okolních států?

Podstatné podle ministra je, že cena české dálniční známky se neodvíjí od ceny známky rakouské ani žádné jiné.

​"Každý stát si cenu za užití dálnice stanovuje dle svých kritérií a konkrétních podmínek. Někde je vyšší než u nás, jinde nižší nebo dokonce žádná. Liší se také systémy zpoplatnění. Některé země mají časové zpoplatnění, jiné dávají přednost výkonovému, tj. platbě za ujetý kilometr, které mimochodem vychází podstatně dráž. Ve Švýcarsku a v dalších zemích musí majitelé vozidla zaplatit další daň navíc," popisuje ministr dopravy.

Kam peníze půjdou?

"Žádné placení nebývá populární a zdražování už vůbec ne. Pro zvýšení popularity rozhodně cenu dálniční známky nezvyšujeme. Důvod je jiný: Slíbili jsme pohnout s dobudováním základní dálniční sítě, a to bez peněz, včetně těch z dálničních známek, nejde," vysvětluje Martin Kupka.

Nové ceny dálničních známek. | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

​"Máme rozestavěno 178 kilometrů dálnic a musíme stavět dál. Náklady jdou z kapes všech daňových poplatníků a je spravedlivé, když se uživatelé dálnic budou na výrazně větším objemu investic podílet více," doplňuje.

Necitlivé skokové zdražení?

Cena dálniční známky se naposledy zvyšovala v roce 2012. "Od té doby se mnohokrát mluvilo o jejím zvýšení kvůli inflaci i novým kilometrům. Před čtyřmi roky ve sněmovně prosazoval zdražení roční známky na 2000 korun poslanec ANO Martin Kolovratník. Je úsměvné, když dnes připouští "citlivé" navýšení pouze o jednu či dvě stovky. Zřejmě opoziční prozření. Takový postup by ale ve skutečnosti vedl ke snížení celkového výběru," připomíná ministr.

Související obsah

​​Podle evropské směrnice "Euroviněta" se cena desetidenního poplatku stanoví jako 12 procent časového poplatku na 1 rok a u 30 denní známky pak 19 procent roční známky. "Při zachování současné nebo jen mírně zvýšené ceny roční známky by cena obou krátkodobých známek výrazně klesla. 

"Novinkou, a věřím, že vítanou, pak bude jednodenní kupon, jehož cena nepřesáhne devět procent časového poplatku na jeden rok," dodávám ministr Kupka.

Proč krátkodobá známka není příslušným zlomkem té celoroční?

"Při ceně celoroční známky 2300 korun by jednodenní kupon vyšel něco přes šest korun. To by jistě bylo krásné, ve skutečnosti by to bylo ale dost nespravedlivé vůči těm, kteří si kupují známku na celý rok, byť každý den na dálnici nevyjedou. A znamenalo by to také další výpadek příjmů nutných pro rok od roku nákladnější výstavbu i pravidelnou údržbu dálnic," doplňuje Kupka.

Vláda chystá razantní zdražení dálniční známky:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události