Domácí

V autoškolách přibudou další nové otázky. Jak byste u zkoušky uspěli? KVÍZ

V autoškolách přibudou další nové otázky. Jak byste u zkoušky uspěli? KVÍZ
Autoškola | Zdroj: TV Nova

Do testů autoškol přibudou další otázky. Nová série se týká hlavně chápání potřeb nevidomých jako účastníků provozu, ale i chování dalších chodců, cyklistů i správné jízdy motorkářů. Uspěli byste u testů v autoškole? Otestujte svoje znalosti.

Celkem 35 statických otázek a 11 dynamických otázek s animacemi reálného provozu přibude od 9. července do sady už více než tisícovky otázek k závěrečným zkouškám v autoškolách.

Jde už o šestou sérii nových otázek, která se mimo jiné týká porozumění potřeb nevidomých jako účastníků provozu, ale i chování dalších skupin chodců, cyklistů i správné jízdy motorkářů.

​"Zranitelnými účastníky provozu nejsou jen motorkáři, chodci či cyklisté, ale i lidé se speciálními potřebami. Nevidomí, neslyšící a také například slabozrací. Proto zařazujeme i tyto otázky, aby každý řidič věděl, jak se při setkání s nevidomým například na přechodu ohleduplně zachovat," říká Milan Janda z ministerstva dopravy.

Na nových otázkách se podílely i asociace autoškol, policie a organizace nevidomých a slabozrakých.

"Je nezbytné neustále pracovat na zvyšování naší řidičské kultury a tímto k tomu, jak doufáme, i přispíváme. Součástí této snahy je i nový klip 'Vidíš ho! Nevidí tě!' zaměřený právě na ohleduplnost vůči nevidomým," doplňuje Jiří Novotný z Asociace autoškol ČR. 

Související obsah

​Kompletní sady otázek, včetně těch původních, jsou dostupné na veřejné části aplikace webu ministerstva dopravy. Novou generaci testových otázek, které mají odrážet aktuální trendy v provozu, si můžete vyzkoušet také na webu noveotazky.cz.

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičák. Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají uchazeči on-line v systému ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách.

Zbytečné, někdy dokonce chybné. Některé nové otázky pro autoškoly zarážejí i odborníky – podívejte se na prosincovou reportáž:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události