Za volantem

KVÍZ: Tři největší chytáky z autoškol. Zvládnete správně nejtěžší otázky?

KVÍZ: Tři největší chytáky z autoškol. Zvládnete správně nejtěžší otázky?
Zdroj: Asociace autoškol ČR

Do ostrých testů v autoškolách už rok postupně přibývají otázky nové generace. Jsou prý o něco těžší, vycházejí z reálných situací v provozu a některé z nich doprovázejí videa nebo počítačové animace. V jakých žadatelé o řidičák nejčastěji chybují? Zvlášť u tří otázek jsou výsledky alarmující.

Ministerstvo dopravy a Asociace autoškol ČR minulý týden představily už čtvrtou sadu otázek nové generace, které za měsíc přibydou do ostrých testů v autoškolách.

Zároveň vyhodnotily dopad předchozích sad, které do testů přibyly postupně během posledního roku. Doposud to bylo 95 statických otázek a 9 otázek dynamických. Druhé zmíněné jsou doplněny videm nebo animací.

Ze tří z nich se v autoškolách staly "chytáky", u kterých je úspěšnost až ostudná.

Ta první z nich se týká jízdy v koloně – v testech byla zobrazena celkem 1208krát. Z toho bylo 592 odpovědí špatných, úspěšnost je tak pouze 51 %.

Druhá nejtěžší otázka nové generace se týká zdánlivě banální situace na křižovatce. Ta byla v testech zobrazena 1248krát, z toho 564 odpovědí bylo špatných, úspěšnost je tedy pouze 55 %.

I třetí se týká vcelku běžné situace z provozu. Vychází z křižovatky v Praze a do testů si ji vyžádali samotní zkušební komisaři, kteří upozornili, že při jízdách žáci na daném místě často chybují. A chybují i v testu. Otázka byla zobrazena 2131krát, ale jen 905krát byla odpovězena správně. Úspěšnost je 58 %.

Jak byste na tyto tři otázky odpověděli vy? Otestujte se v našem kvízu:

​Na alarmující výsledky u těchto tří otázek upozornil minulý týden Milan Janda z Odboru agend řidičů ministerstva dopravy. Znamenají totiž, že zhruba polovina žadatelů o řidičák neumí pravidla týkající se jízdy v pruzích, motorek a cyklistů. Zhruba stejný poměr žadatelů má problémy se základními pravidly na křižovatkách. A jen o něco málo víc absolventů autoškol umí správně číst dodatkové tabulky na značkách.

Ministerstvo předalo data o úspěšnosti jednotlivých otázek autoškolám jako podnět pro úpravu ve výuce. "Je důležité zaměřit se na danou problematiku ve výuce. To je také naším cílem – aby se žadatelé seznámili s konkrétními situacemi v provozu a aby se autoškoly zaměřily na oblasti, které jim dělají největší problémy," uvedl Janda.

Související obsah

​"V historii poprvé dostáváme data, která jsou pro nás podstatná. Nejen v tom, že vidíme, jestli ta otázka je úspěšná, nebo není, ale vidíme různorodost odpovědí. A díky tomu víme, kterým směrem se zaměřit při výuce," doplnil místopředseda Asociace autoškol ČR Jiří Novotný.

Asociace už chystá se zástupci autoškol seminář, aby je na problémy upozornila, a autoškoly tak mohly ve výuce na výsledky testů reagovat. "Získané statistiky ministerstva dopravy využijeme při vzdělávání učitelů autoškol, kteří budou dále přenášet tyto své poznatky žadatelům o řidičské průkazy," dodal Novotný.

Celkově je součástí testů už 125 statických a 20 dynamických otázek nové generace. Otázky ze zatím poslední sady, tedy čtvrté, si můžete vyzkoušet zde:

Související obsah

​Novou generaci otázek si můžete vyzkoušet také na webu noveotazky.cz. A celá sada otázek, včetně těch původních, je pak dostupná ve veřejné části aplikace ministerstva dopravy – ZDE.

Jak ministerstvo hodnotí úspěšnost testů a jak vybírá nové otázky? Podívejte se na záznam:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události