Zahraničí

Nová dopravní značka má zvláštní tvar i pravidla. Za nerespektování hrozí vysoká pokuta

Nová dopravní značka má zvláštní tvar i pravidla. Za nerespektování hrozí vysoká pokuta
Nová dopravní značka ve Francii. | Zdroj: Francouzské ministerstvo pro ekologickou transformaci

Občas se na silnicích objeví nová značka, která řidiče poněkud zarazí. Tato konkrétní našla uplatnění ve Francii a mnozí šoféři netuší, co zvláštní kosočtverec znamená. Přitom za nerespektování značky hrozí pokuta až 135 eur, tedy zhruba 3 300 korun. Tak si při výletech nebo pracovních cestách do Francie dejte pozor.

Bílý diamant či kosočtverec v modrém poli. Tak vypadá nová dopravní značka, která se stále častěji objevuje u francouzských silnic.

Pokud nebudete kosočtverec respektovat, můžete očekávat pokutu 135 eur, tedy necelých 3 300 korun. Co ale značka vlastně znamená?

Podle informací francouzského ministerstva pro ekologickou transformaci značka označuje jízdní pruhy vyznačené pro spolujízdu. Cílem je snížit emise uhlíku tím, že v každém vozidle bude více cestujících. Lidé, kteří tento způsob jízdy využívají, pak mohou cestovat rychleji a vyhnout se kolonám.

Značka se už objevila například v Lyonu, Grenoblu či Štrasburku. V Lyonu už skončila i doba testování a začnou tak padat první pokuty. V září se má podle portálu The Connexion značka rozšířit také na západ Francie, například do Rennes nebo Nantes.

V některých případech platí pouze v určitých hodinách, většinou v dopravních špičkách, kdy jsou vybrané silnice přetížené. V označeném jízdním pruhu je omezená rychlost na 50 km/h. Na dálnicích jsou většinou vyhrazené levé pruhy, aby to ostatním nekomplikovalo výjezd nebo nájezd na dálnici.

Související obsah

​Vozidla, která mohou vyhrazený pruh využívat, musí mít na palubě alespoň dva či více cestujících, ať už jde o pár, dvojici přátel, jednoho rodiče a dítě, dva spolupracovníky, nebo dvojici, která se domluvila na spolujízdě třeba přes speciální aplikaci.

Do označeného jízdního pruhu mohou bez ohledu na počet cestujících také elektromobily nebo auta na vodík. Naopak hybridy jízdní pruh využívat nesmějí, pokud řidič nemá alespoň jednoho spolucestujícího.

Povolený je vjezd vozidel hromadné dopravy a aut záchranářů či silničářů. Bez úhony projedou také motorky se dvěma pasažéry nebo taxíky i bez cestujících.

Související obsah

​Francouzská policie dokáže dodržování pravidel kontrolovat s pomocí speciálních radarů, které jí ukazují i to, kolik lidí sedí v projíždějícím vozidle. Využití posbíraných dat za účelem zlepšení plynulosti dopravy v přetížených oblastech jí umožňují francouzské zákony.

Vyhrazený pruh pro hrommadnou dopravu a spolujízdu. | Zdroj: Francouzské ministerstvo pro ekologickou transformaci

​Francouzská vláda už vloni oznámila, že do podpory a rozvoje spolujízdy investuje 150 milionů eur (zhruba 3,6 miliardy korun). Vypsala mimo jiné bonusy pro řidiče, kteří nabídnou auta ke sdílení: každý šofér, který se zaregistruje na platformách pro carsharing, dostane od státu 50 eur a dalších 50 po absolvování deseti sdílených jízd (dohromady přibližně 2 400 korun).

Řidiči ignorují dopravní značení, jeden vjel do asfaltu, podívejte se na reportáž:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události