Zahraničí

Elektromobily vyrábí už téměř každá automobilka. Hlavní roli ale hraje cena

Už téměř každá světová automobilka vyrábí elektromobily. Problémem je jejich cena. Pokud se běžný člověk rozhoduje mezi benzínem a elektřinou, právě cena auta často vyhrává. Ty nejlevnější elektroauta se u nás dají pořídit od 600 tisíc. Kromě ceny zákazníky často odrazuje také dojezd vozů na elektřinu.

Cena a dojezd – to jsou podle prodejců dvě nejdůležitější kritéria, o která se zajímají případní kupci elektroaut. Průměrná cena se pohybuje u těch nejběžnějších modelů kolem milionu, ale samozřejmě záleží na značce, výbavě a motorizaci. A počítejte i s tím, že reálný dojezd elektroauta bude vždy nižší.

"Cena modelu Enyaq startuje na částce 1 239 900 korun," řekla Michaela Sklenářová ze Škoda Auto. Cena Renaultu Megane se pohybuje také okolo 1,2 milionu korun a u Hyundai, která nabízí tři typy elektrických automobilů, je možné si zakoupit už od 900 tisíc.

Na evropském trhu jsou vozy s elektromotory dražší než ty se spalovacím motorem. Nejdražší je právě baterie. Přitom motor je výrazně jednodušší. "Vezměte si už jen složitý motor na fosilní paliva, kolik tam je složitých součástek, které se opotřebovávají," konstatoval Jaromír Vegr z Asociace pro elektromobilitu ČR.

Související obsah

​Ceny by mohla výrazně stlačit právě asijská konkurence. Taková čínská automobilka BYD nabízí model Seagull s dojezdem 300 kilometrů v přepočtu za 240 tisíc. A i propracovanější modely, například Dolphin za 730 tisíc korun, jsou výrazně levnější než srovnatelné modely západních značek.

Výhodou u elektrických aut je, že nemusíte měnit olej, filtry, katalyzátor nebo převodovku. Starat se musíte o pneumatiky, vzduchový filtr, stěrače nebo brzdovou kapalinu. Pokud nevydrží baterie, je to už oprava za 200 až 400 tisíc.

Pokud uvažujete o levném elektroautě do města na nákupy, se kterým příliš parády nenaděláte, volbou může být Dacia Spring za necelých 600 tisíc. Na opačném spektru ve výbavě, vzhledu a ceně je SUV od Mercedesu. Na něj si už ale připravte 1,3 milionu, dojezd uvádí výrobce až 600 kilometrů.

Autem z jiné dimenze je pak Japonec Aspark Owl, prodává se za 82 milionů. Z nuly na sto zrychlí za necelé dvě sekundy, za deset už jede třístovkou. Karoserie z uhlíkových vláken váží jen 120 kilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události