APLIKACE TN.CZ
Domácí

Celníci testují nový systém. Došlápnou si s ním na neplatiče mýtného

Celníci na Vysočině zkoušejí unikátní projekt ohledně vymáhaní pokut od řidičů zahraničních kamionů. Ti se jinak vyhýbají jejich placení. Hříšníky teď za pomoci mýtných bran dokážou vysledovat přímo v terénu, a pokud jim dlužné částky nezaplatí na místě, nepustí je dál.

Celníci na Vysočině stáhli z dálnice slovenský kamion, který nemá podle jejich databází zaplacenou pokutu. Tímto revolučním způsobem začínají bojovat především se zahraničními neplatiči pokut a první výsledky už jsou na světě.

"Zahraniční firmy se nezřídka zdráhají tu pokutu platit. V poslední době těch případu přibývá. Od pěti zahraničních přepravních firem jsme získali souhrnnou částku 425 tisíc korun," řekl mluvčí Celního úřadu Kraje Vysočina Richard Zeman.

Související obsah

Nejvíce hříšníků celníci odchytávají na naší nejvytíženější republikové dopravní dálnici D1. "Celní správa disponuje určitými systémy, díky kterým jsme schopni vysledovat zájmové kamiony v terénu. Vidí, kde se ty kamiony pohybují, a potom už dávají echo mobilním hlídkám," vysvětlil vedoucí analytického oddělení Celního úřadu Kraje Vysočina Pavel Šťáva.

"Můžeme zabránit v další jízdě odebráním poznávacím značky nebo dáním botičky," dodal Zeman. Podobné kontrolní akce zaměřené právě na zahraniční neplatiče pokut prý bude Celní správa v příštích týdnech a měsících čím dál častěji opakovat nejen na Vysočině.

jal, TN.cz

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události