APLIKACE TN.CZ
Domácí

Zákazy vjezdu do center českých měst. Jak budou fungovat ekologické zóny?

I česká města budou moci brzy vyhlašovat takzvané emisní zóny, tedy oblasti se zakázaným nebo omezeným vjezdem pro auta, která nesplňují ekologické normy. "Podobné zóny známe například z Německa," připomněl ve Snídani redaktor Světa motorů Martin Karlík. Jak by měly zákazy fungovat u nás?

Poslanci před začátkem letních prázdnin podpořili novelu zákona, která upravuje zavádění nízkoemisních zón v českých městech, do kterých mohou mít starší auta zakázaný vjezd.

"Měníme také nastavení nízkoemisních zón, které jsou v legislativě přes deset let, ale nikdo je nepoužíval," vysvětloval v červnu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

"Obce, které se rozhodnou je zavést, si budou moci samy nastavit konkrétní parametry. Například že do zavedené zóny nesmí jezdit vozy určité starší emisní kategorie, případně bude možné jejich vjezd zpoplatnit. Zkrátka chceme, aby radnice mohly najít takové řešení, které v konkrétním městě nejlépe pomůže zvýšit kvalitu ovzduší," dodal Hladík.

Pokud novela projde, nová pravidla by mohla začít platit ještě letos na podzim nebo začátkem příštího roku. Pak bude na radnicích a zastupitelích, zda se pro zavedení emisních zón rozhodnou a jaké si určí limity, třeba jestli do center pustí auta splňující emisní normu Euro 5, Euro 6, či jen elektromobily.

"Emisní zóny známe například z Německa. V centrech měst omezují vjezd autům od určité emisní třídy," popsal ve středeční Snídani redaktor pořadu Svět motorů Martin Karlík.

Související obsah

​"Ten, kdo to nesplňuje, tam buď nemůže vjet, nebo tam může vjet, když si zaplatí poplatek," doplňuje Karlík s tím, že poplatky bývají nastavené tak, aby jejich cena velkou část motoristů od vjezdu do zóny odradila. "V některých městech ho navíc ani nejde zaplatit," přidává zkušenost ze zahraničí.

Stejně zóny fungují třeba v Belgii, Španělsku nebo Velké Británii. V celé Evropě je v současnosti přibližně 300 měst s emisními zónami. 

Emisní zóna v belgickém Gentu. | Zdroj: Profimedia

​V Česku o případném zavedení emisní zóny v centru uvažují mimo jiné České Budějovice. Blíže jsou ale například v Mariánský Lázních.

Kromě ochrany životního prostředí mohou mít takové zóny pozitivní vliv i na hustotu dopravy v městských centrech nebo na dostupnost parkovacích míst.

Zóny mohou vyhlásit i menší města nebo vesnice, ale podle Karlíka to nemá moc smysl. Připomněl, že kupříkladu v Německu má nejmenší městečko s vymezenou nízkoemisní zónou kolem 2 500 obyvatel a zóny se spíš týkají velkých měst.

Související obsah

​Právě v Německu musejí mít řidiči, kteří míří do ekologických zón, na autech emisní plaketu – nálepku, která označuje, jakou měrou se daný automobil podílí na znečištění. Většina ekologických zón v Německu povoluje vjezd pouze autům s nejvyšší, tedy zelenou plaketou. 

"U nás se také uvažovalo o nálepkách, ale nakonec bude systém modernější, elektronický," podotýká Martin Karlík.

Na vjezdu do zóny budou kamery, které pošlou do sytému registrační značku auta. "Systém vytáhne z registru motorových vozidel informaci o emisní třídě a na základě toho bude vědět, jestli tam můžeš vjet, nebo nemůžeš vjet. Pokud vjet nemůžeš, ale vjel jsi tam, dostaneš pokutu. Velmi jednoduché," popisuje redaktor Světa motorů.

Související obsah

​"Anebo si třeba dopředu přes nějakou on-line aplikaci zaplatíš ten odpustek a můžeš tam vjet," dodává. Zavedeny by měly být i individuální výjimky pro rezidenty, cizinci se budou muset registrovat.

Jaké jsou rozdíly v ekologických pravidlech v Evropě? Jaké jsou ohlasy ze zahraničí a proč v některých německých městech už zóny zrušili? Jak je to například s motorkami? Podívejte se v úvodním videu.

vak, TN.cz

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události