Nabídka elektromobilů na českém sekundárním trhu se dále rozrůstá. Jak ukazují statistiky motoristického inzertního portálu TipCars, počet nabízených elektrických ojetin v březnu meziročně stoupl o 12 %. Průměrně je prodejci nabízeli za 978 tisíc korun. U některý modelů ale cena výrazně klesla.
Ačkoliv průměrná cena ojetých elektromobilů na českém trhu zůstává stejná, osm z deseti nejvyhledávanějších modelů meziročně zlevnilo. Třeba cena ojeté Tesly Model 3 díky výraznému nárůstu počtu nabízených kusů meziročně klesla skoro o pětinu.
Podle dat motoristického portálu TipCars ve srovnání s loňským rokem výrazně stouplo celkové množství nabízených ojetých elektromobilů na tuzemském trhu.
"Trh s ojetými elektromobily u nás dlouhodobě roste – a to i navzdory tomu, že od nich někteří prodejci dávají ruce pryč," říká ředitel TipCars Marek Knieža.
V březnu portál evidoval 1 542 nabídek vozů s čistě elektrickým pohonem, což je o 12 % více než ve stejném měsíci loňského roku.
Ceny, které za ojeté elektromobily prodejci požadovali, se oproti loňskému březnu změnily jen minimálně. Zatímco loni byla průměrná cenovka elektromobilu v bazaru 963 tisíc korun, letos to bylo 978 tisíc korun, tedy o 1,6 % více.
Výrazně ale proti loňsku stoupl průměrný nájezd nabízených elektrických ojetin – proti březnu 2024 se zvýšil skoro o pětinu a aktuálně tak ojetým elektromobilům na displeji svítí v průměru 37 778 kilometrů.
"Ačkoliv by se z dat mohlo zdát, že ceny stagnují, opak je pravdou. Poměrně výrazně se totiž proměňuje skladba nabídky. Na trhu se objevuje více novějších, dražších a lépe vybavených elektromobilů, které svou vyšší cenou přirozeně zvyšují celkový průměr. Běžné, masovější modely ale zlevňují – některé přitom opravdu výrazně," upozorňuje Knieža.
Podle statistik TipCars došlo k meziročnímu poklesu průměrné nabídkové ceny hned u osmi z deseti nejvyhledávanějších modelů elektromobilů.
Platí to nejvíc pro Teslu Model 3 a Audi e-tron, méně už pro škodovky Enyaq a Citigo nebo Hyundai Kona a Ioniq, nejmenší cenový propad pak data ukazují u BMW i3 a VW e-Golf.
Naopak průměrná cena Tesly Model S i Model X rostla. Za ojetý Model X v březnu prodejci průměrně požadovali 1,58 milionu korun, o 6 % více než před rokem, průměrná nabídková cena Modelu S pak meziročně vzrostla o 3,2 % na 1,08 milionu korun.
Za růstem cen dvou ze tří nejvyhledávanějších modelů Tesly na sekundárním trhu stojí poměrně výrazný propad nabídky. V případě Modelu S klesl počet nabízených kusů v bazarech o 21 %, u Modelu X to bylo dokonce o 26 %.
Tenhle propad ale výrazně dohání nejpopulárnější model Tesly – Model 3, u kterého je vývoj zcela opačný – počet nabízených kusů se u něj v březnu meziročně více než ztrojnásobil.
A přispělo to i k výraznému poklesu nabídkových cen. Zatímco loni si Model 3 mohli zájemci pořídit průměrně za 800 tisíc korun, letos v březnu to bylo 653 tisíc korun, skoro o pětinu méně.
"Elektromobilů je na tuzemském sekundárním trhu stále relativně málo. U Modelů X a S se každý měsíc bavíme o několika desítkách nabízených kusů. Každý výraznější výkyv nabídky se tak zákonitě propisuje do cen," komentuje Marek Knieža.
"Nabídka většiny populárních modelů však vytrvale roste a tlačí tak ceny dolů. Díky zostřující se konkurenci zároveň v posledních měsících zlevňují i nové elektromobily, což vytváří další tlak na ceny v autobazarech," doplňuje Knieža.
Škodovka sníží počet zaměstnanců. Kvůli elektromobilům musí škrtat náklady (2/2025):