Pojištění

Bude se platit povinné ručení podle počtu ujetých kilometrů?

Bude se platit povinné ručení podle počtu ujetých kilometrů?
Zdroj: isifa.com

Těšte se na revoluci na poli povinného i havarijního pojištění. První pojišťovna vyslyšela nářky svátečních řidičů a začíná vypočítávat sazby povinného ručení a havarijního pojištění podle ujetých kilometrů

Pojišťovna Allianz oznámila, že jako první pojišťovna v tuzemsku začně počítat sazby povinného ručení a havarijního pojištění podle ujetých kilometrů. Nebude však kvůli tomu klientům do automobilů montovat žádné telematické jednotky, takže obavy z neustálého sledování odpadají. Ostatní pojišťovny sazby stanovují podle rizikovosti, věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu či výkonu motoru a dalších kritérií.
„V Česku je hodně řidičů, kteří jezdí málo, ale svým pojišťovnám platí, jako kdyby každý rok objeli půl Evropy. Nízká sazba povinného ručení v Allianz přitom předpokládá pouhé nahlášení stavu tachometru. Žádný čip, který by řidiče v jednom kuse sledoval, do auta nedostanou," řekl Jakub Strnad ze společnosti Allianz.
Řidiči, kteří najezdí méně než deset tisíc kilometrů za rok, by měli tak měli ušetřit. Těm, kteří naopak najezdí více, naopak cena pojistky progresivně poroste. Variantu podle odhadu ročně ujetých kilometrů by si přitom mohl nastavit každý řidič na počátku sám. Na základě ročního zúčtování pak na ní buď nebude nic měnit, nebo mu Allianz peníze vrátí, pokud najede méně, nebo naopak pojišťovně doplatí, protože toho najezdí víc. Důkazem bude fotografie tachometru nebo návštěva pobočky.
Podvodníky čekají výrazné sankce. „Na pokusy o podvod jsme připraveni. Přetáčení tachometrů, úpravu fotek či nahlašování nepravdivých údajů jsme schopni odhalit a sankce pro podvodníky budou velké,“ uvedl ředitel oddělení vyšetřování Allianz Ludvík Bohman. Sankcí za podvod bude třikrát vyšší sazba pojistného, minimálně pětadvacet tisíc korun měsíčně, odstoupení od smlouvy a trestní oznámení za pojistný podvod, doplnil.
Co si myslíte vy? Je to dobře nebo špatně?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pojištění

Důležité Události